16. apríla, 07:05

Ukrajinka Irina a Ruska Albina niesli spolu kríž. Rím a Moskva sa chcú zblížiť v Jeruzaleme, Nemci rozdeľujú cirkev

Ukrajinka Irina a Ruska Albina niesli spolu kríž. Rím a Moskva sa chcú zblížiť v Jeruzaleme, Nemci rozdeľujú cirkevFoto: screenshot

Cez veľkonočný týždeň bolo vo Večnom meste veľa tém a polemík. Rím a Moskva sa chcú zblížiť v Jeruzaleme. Kyjevu sa nepáčila ruská účasť na krížovej ceste v Koloseu. Nemecká cirkev vraj zneužíva pápežovu otvorenosť. Prinášame prehľad tém, ktorým sa venovali vatikanisti vo Veľkom týždni.

Najsilnejšou témou týždňa sú zrejme tie dve ženy na titulnom obrázku, Ukrajinka Irina a Ruska Albina, ktoré niesli na Veľký piatok spoločne kríž pri 13. zastavení krížovej cesty. Téma vyvolala veľkú pozornosť a tiež kritiku zo strany Ukrajiny, venujeme sa jej nižšie v článku.

Pápež František pôjde v septembri do Kazachstanu, hlásia tamojšie médiá. Má navštíviť Svetový kongres lídrov svetových i tradičných náboženstiev. Stále sa zvažuje i cesta na Ukrajinu. Viac pozornosti pritiahli dohady o tom, že pripravované stretnutie rímskeho biskupa a moskovského patriarchu bude asi v júni v Jeruzaleme. Aj keď Vatikán zatiaľ tieto cesty nepotvrdil, v médiách sa už špekuluje o obsahu schôdzky, o jej dôsledkoch a úskaliach. Niektorí vatikanisti už ohlásili aj údajný dátum: 15. jún, lebo to bude na záver pápežovej návštevy v Libanone. Ani túto cestu zatiaľ oficiálne nepotvrdili, no lokálne médiá i tamojší kardinál Rai ju považujú za temer istú.

Druhej schôdzke Františka a Kirilla sme sa venovali v osobitnom článku. Nedávno sme na túto tému oslovili popredného talianskeho vatikanistu. Gian Franco Svidercoschi je skeptik a pochybuje o význame prvého i druhého stretnutia pápeža a patriarchu. Celú vec vníma ostro politicky: „Pápež si mal dať schôdzku s Kirillom v roku 2014 v Kyjeve na Majdane, aby sa spoločne modlili k Bohu, aby odvrátil dnešné bláznovstvo novej svetovej vojny,“ myslí si novinár.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.