15. apríla, 07:17

Ako stabilizovať cenovú hladinu v eurozóne? Európska centrálna banka má podľa experta tri cesty

Ako stabilizovať cenovú hladinu v eurozóne? Európska centrálna banka má podľa experta tri cestyŠéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová. Foto: TASR/AP

Po úvodnom šoku z vypuknutia vojny na Ukrajine začali okamžite rásť ceny mnohých komodít. Krajiny po celom svete hlásia rekordne vysokú infláciu, ťahanú najmä rastom cien energií a potravín, s ktorou sa musia vysporiadať. Bývalý šéf európskeho oddelenia Medzinárodného menového fondu píše o viacerých monetárnych opatreniach, ktoré by mohli pomôcť v boji s infláciou. Problém komentoval aj premiér Eduard Heger.

Pomerne rýchlo sa môže stať, že existuje téma, ktorá zatieni aj vojnu na Ukrajine a môže podobne silno zatriasť politikou vo viacerých štátoch na Západe. Práve na tejto téme už mobilizuje pred druhým kolom prezidentských volieb Marine Le Penová. Vysoké a rastúce ceny sú jednoducho problém. Problém rýchlo rastúcej cenovej hladiny sa priamo dotýka všetkých štátov eurozóny, aj keď inflácia v krajinách eurozóny je v priemere o niečo nižšia ako napríklad v Česku či Poľsku. Hlavnou inštitúciou, ktorá má za úlohu udržiavať stabilnú cenovú hladinu v eurozóne, je Európska centrálna banka (ECB).

Čo môžeme od ECB očakávať my na Slovensku?

Ponúkané riešenia

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.