Spolumajiteľ Penty je opäť na slobode, šestica iných stíhaných ostáva za mrežami. Rozhodujú súdy. Nech konajú, i keď idú proti sebe.

Takmer presne pred mesiacom sme písali o vlne zatýkania ľudí obvinených z trestnej činnosti. Zároveň sme upozorňovali na to, že na nastolenie spravodlivosti musí prejsť celý proces viacerými úzkymi miestami – od riadneho vyšetrenia, cez prístup prokuratúry, až po rozhodnutie súdu. A že to bude ďaleká cesta.

Včera sa ukázalo, že vyrieknuté slová sa napĺňajú. Senát Najvyššieho súdu prepustil obvineného spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka z väzby na slobodu. Spolu s ním aj obvinenú Danu Arpášovú. Zrušil tým uznesenie Špecializovaného trestného súdu spred mesiaca, ktorý oboch poslal do väzby.

Nejde teraz o to, aby sme špekulovali, či je spolumajiteľ Penty vinný alebo nie. K tomuto by sa mali vyjadrovať tí, ktorí na to majú informácie a kompetencie. A verejnosť by ich mala dotlačiť k činom. V každom prípade sa však ukazuje, že cesta k zadosťučineniu spravodlivosti bude dlhá.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.