13. apríla, 13:35

Lukašenko: Bielorusko nebude súčasťou Ruska. Budeme príkladom jednoty pre iných

Lukašenko: Bielorusko nebude súčasťou Ruska. Budeme príkladom jednoty pre inýchAlexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Bielorusko sa určite nestane súčasťou Ruskej federácie. V stredu to vyhlásil bieloruský prezident Alexandr Lukašenko pri stretnutí so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom vo Vladivostoku. TASR prevzala správu od agentúry DPA. ,,Nie sme s Putinom takí hlúpi, aby sme využívali zastaralé metódy. Budujeme takú jednotu dvoch nezávislých štátov, že sa od nás budú druhí učiť,“ uviedol Lukašenko.

Mnoho Bielorusov a Rusov sa obáva, že by Moskva mohla anektovať svojho západného spojenca. Putin opakovane odmieta tvrdenia, že jeho cieľom je obnova Sovietskeho zväzu, ktorý sa rozpadol pred troma desaťročiami. Na rozdiel od Lukašenka považujú politickí pozorovatelia možnosť pripojenia Bieloruska k Rusku za reálnu možnosť.

Minsk je dôležitým spojencom Moskvy a ruským silám na Ukrajine poskytuje zázemie. Bielorusko je v súčasnosti takmer úplne izolované a je ekonomicky a vojenský závislé od Ruska.

Lukašenko ešte v utorok po rokovaní s Putinom vyhlásil, že ak by Rusko odložilo svoju „špeciálnu vojenskú operáciu“ na Ukrajine, Západ by Moskve zasadil zdrvujúci úder. Informoval o tom denník The Guardian, ktorý sa odvolal na správu bieloruskej štátnej agentúry BelTA.

„Ak by Rusko čo i len trochu odložilo svoju špeciálnu vojenskú operáciu, Západ by podnikol zdrvujúci úder proti ruským teritóriám a susedným oblastiam. Dnes jasne vidíme, že sa to mohlo stať,“ vyhlásil Lukašenko bez toho, aby svoje tvrdenia podložil dôkazmi. Jeho vyjadrenia zazneli počas návštevy ruského kozmodrómu Vostočnyj, kde bieloruský autoritársky prezident vyjadril odhodlanie posilniť jednotu medzi Bieloruskom a Ruskom.

„Máme jednu vlasť, aj keď žijeme v dvoch štátoch. My, na rozdiel od niektorých republík, sme si zachovali túto jednotu a sme odhodlaní ju posilniť,“ povedal Lukašenko po boku šéfa Kremľa Vladimira Putina.

Vzťahy Bieloruska s Ruskom sa prehĺbili po tom, ako Moskva poskytla Lukašenkovi podporu pri potlačení rozsiahlych protivládnych protestov po sporných prezidentských voľbách v auguste 2020. Bielorusko sa z veľkej časti spolieha na ekonomickú a vojenskú podporu Ruska, no podľa agentúry Reuters boli aj časy, keď sa Lukašenko pokúsil dištancovať od Moskvy, aby zlepšil svoje vzťahy s EÚ.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.