14. apríla, 06:11

Rusko proti americkej dominancii

Rusko proti americkej dominanciiSergej Lavrov. Foto: TASR/AP

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov prišiel tento týždeň s ďalším odôvodnením napadnutia Ukrajiny. „Naša špeciálna vojenská operácia má za cieľ ukončiť bezohľadnú expanziu a bezohľadný kurz k úplnej dominancii USA a ostatných západných krajín pod nimi na medzinárodnej scéne,“ povedal v rozhovore pre kanál Rossija 24.

Iste to môže pôsobiť ako ďalšia z radu často protichodných racionalizácií, ktorými ruské vedenie ospravedlňuje vojenskú agresiu na Ukrajine a priebežne ich podľa momentálnej potreby, a tiež podľa vývoja situácie na bojisku, vymieňa. Je ľahké si z toho robiť srandu, vidieť v tom ďalší príznak toho, že situácia sa nevyvíja podľa plánov Kremľa, núti ho neustále improvizovať, vymýšľať si. Lenže podceňovanie nepriateľa nie je práve spoľahlivý spôsob, ako vyhrať vojnu. A Lavrovove slová, ktorými sa minister pokúsil vojnu znovu „prerámovať“, si môžu nájsť ústretové publikum.

Iný opis konfliktu

Jednak vychádzajú v ústrety obrazu vojny, ako ho vykresľujú západné, skôr proruské kruhy – ako konfliktu medzi Ruskom a Západom, ktorý sa jej zúčastňuje akosi v zastúpení, cez Ukrajincov. Tí v tomto opise konfliktu vystupujú ako bábky bez vlastnej vôle a bez vlastných záujmov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.