16. apríla, 06:37

Európa v ruskej plynovej pasci

Európa v ruskej plynovej pasciPlynové potrubie vo Veľkých Kapušanoch. Foto: TASR/František Iván

Nová studená vojna: ako Putinov Kremeľ ohrozuje Rusko a Západ. Prvého januára 2008 vychádza v britskom vydavateľstve Bloomsbury pod týmto titulkom obsiahle a detailné varovanie, ako Vladimir Putin využije závislosť Európy na ruskom plyne a rope ako zbraň. Autorom je Edward Lucas. Niekdajší spravodajca britského týždenníka Economist pre strednú Európu, za ktorej znalca ho pokladali v anglosaskom svete.

V regióne pôsobil Lucas od roku 1986. Nie vždy sa úplne trafil a niekedy dokázal byť veľmi mimo. Ako keď na jar 2009 vo finančnej kríze publikoval v Economiste komentár Argentína na Dunaji. Popisoval v ňom krízu stredoeurópskych mien. A medzi krajiny, ktoré mali veľké problémy s tým, že si tam ľudia brali hypotéky v eurách a švajčiarskych frankoch, pretože neverili vlastným menám, zaradil aj Česko.

Žiadne také hypotéky tu ale nikdy neboli. Pomýlil si Čechov s Maďarmi a pobaltskými krajinami. V Novej studenej vojne sa však Lucas trafil až mrazivo presne. Súčasná pasca ruskej plynovej závislosti, v ktorej značná časť Európy uviazla, je tam popísaná veľmi dobre.

Udalosti posledných týždňov ukázali, ako európske elity v posledných rokoch nevedeli čítať Rusko a Vladimira Putina. Preceňovali ruskú hybridnú vojnu, propagandu či špionáž. Teraz sa na Ukrajine ukazuje, ako Rusi nezvládajú ani šifrovanú komunikáciu a hekeri sa im nabúrali až do Kremľa. Naopak, podceňovali, akým rizikom je závislosť na ruskom plyne a rope. Tá sa od tohto času neznížila, ale, naopak, zvýšila. Odvtedy si Nemci zaobstarali nový podmorský plynovod Nord Stream I. Nord Stream II bol tesne pred dokončením, než Rusi vtrhli na Ukrajinu. V tej chvíli ho nemecká vláda „odložila k ľadu“.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.