14. apríla, 10:54

Prineste si lavór a niečo na prekrytie očí

Prineste si lavór a niečo na prekrytie očíFoto: Nikola Gajdošová/FB

Rozhovor s Nikolou Gajdošovou o čínskych covidových kempoch, ako vyzerá lockdown v Šanghaji a či je pravda, že ľudia nemajú kvôli tvrdým opatreniam dostatok jedla a vody. Pýta sa Michal Čop.

Veľký rozhovor o tom, ako vyzerá čínska politika zero-covid v praxi. Na čo slúžia QR kódy pridelené každému človeku, kedy a ako sa mažú profily na sociálnych sieťach, ako sa organizuje nákup potravín či testovanie. Ak je človek pozitívny, oficiálny postup je, že štát ho presunie do covidových kempov. Rodičia a deti sa rozdelia, zvieratá sa často likvidujú. Podmienky v kempoch sú hrozné. Nie sú tam sprchy, iba turecké záchody, odporúča sa zobrať si vlastný lavór, jednorazovú spodnú bielizeň, niečo na prekrytie očí, lebo tam neustále svietia reflektory, hovorí v rozhovore Nikola Gajdošová, študentka interaktívnych technológií a politickej vedy na New York University, ktorá už dva roky žije v Šanghaji. 

V Číne platí takzvaná zero-covid policy. Môžete nám priblížiť čo v praxi znamená tento pojem?

Znamená to, že čínska vláda si chce udržať štandard, že tu nie je covid. Tu v Šanghaji napríklad nikdy nebola druhá vlna covidu, lebo vláde sa vždy podarilo cez rôzne regulácie udržať počet prípadov na nízkych číslach. 

Ako?

Napríklad cez veľmi prísne regulácie cestovania do Číny aj v rámci Číny. Hneď ako som sem prišla, som musela podstúpiť dvojtýždňovú štátnu karanténu. Teraz sa to zmenilo dokonca na päť týždňov. To znamená dva týždne doma v krajine odletu, potom dva týždne tu v Číne a potom nasleduje ešte takzvaný self-monitoring (vlastné monitorovanie) jeden týždeň. 

Aké sú pravidlá pre cestovanie v rámci Číny?

Funguje to tak, že každý má takzvaný zdravotný kód, čo je vlastne QR kód, ktorý ukazuje, či je človek zdravý. Ak je zdravý, svieti na zeleno, ak by bol s niekým v kontakte alebo by bol pozitívne testovaný, tak by bol oranžový, alebo červený. Zero-covid policy znamená aj veľa testovania. Napríklad vždy keď človek odchádza z provincie alebo mesta, tak sa musí otestovať a musí sa testovať, aj keď príde do finálnej destinácie. Takto sa vláde darilo držať covid na uzde. Sem-tam sa objavili malé množstvá prípadov, no oni ich hneď dohľadali cez zdravotné kódy, ktoré monitorujú všetkých obyvateľov. Tak sa dalo veľmi rýchlo dohľadať, kto bol v kontakte s nakazeným, a títo ľudia boli ihneď uzavretí do karantény na niekoľko dní doma v byte. 

Stalo sa to niekedy aj vám? Ako to prebieha?

Stalo sa mi to minulý rok v októbri, keďže v budove, kde bývam, mal niekto blízky kontakt s nakazeným. Na 48 hodín preto zatvorili celú budovu. Prvý deň nás všetkých pretestovali PCR testom, druhý deň znova a potom keďže nenašli žiaden prípad, tak sme sa mali ešte sedem dní monitorovať. Mohli sme chodiť do práce aj do školy, no mali sme sa vyhýbať veľkým verejným miestam, ako napríklad metro, a sledovať si teplotu, ktorú sme museli posielať do skupinového chatu, kde si komunitný manažér zapisoval naše údaje a posielal ich ďalej svojmu nadriadenému.

Zoznam vecí, ktoré si ľudia majú vziať do karantény. Foto: twitter

Takže ste každý deň posielali svoju teplotu do komunitného chatu, kde ju mohol každý vidieť? 

Áno, bola to skupina, kde nás bolo asi šesťdesiat susedov. Niečo ako ochrana osobných údajov tu nefunguje. 

Momentálne však sedíte doma preto, že v Šanghaji, kde bývate, sa rozšíril omikron. Vie sa, ako je možné, že sa tam dostal, keď je celý systém tak prísny a rýchlo sa uzatvára?

To je veľmi ťažké povedať, pretože vláda verejnosti komunikuje len to, že sa jej darí covid veľmi dobre ovládať a redukovať riziká prenosu. V správach sa neustále hovorí o tom, že všetky prípady covidu boli privezené zo zahraničia. A potom je prestrih a nasleduje správa o tom, koľko prípadov covidu je v USA. Je to propaganda, ktorá tvrdí, že všetok covid priviezli ľudia zo zahraničia. Preto tu bol aj problém s diskrimináciou cudzincov, najmä černochov.

A to, že covid do celého sveta rozšírili Čínania, im nevadí?

Nie (smiech). To tu vôbec nepočuť.

Covidová karanténa vybudovaná v priestoroch plavárne. Foto: Twitter

Medzi ľuďmi nekolujú nejaké teórie, ako sa to mohlo stať?

Predpokladá sa, že covid tu bol stále, aj keď strana to nikdy neprizná. Vieme napríklad, že v meste Si-an [asi 8-miliónové mesto v centrálnej Číne, pozn. red.] sa pravdepodobne objavilo toľko prípadov covidu, že celé mesto išlo do lockdownu, ale nikto presne nevie, čo sa tam stalo, lebo všetky príspevky z tohto obdobia a z toho mesta boli na sociálnych sieťach vymazané. Zo skúseností zo Šanghaja však predpokladáme, že všetkých pozitívnych vyviezli z mesta do narýchlo postavených centrálnych covidových karantén. To sa robí teraz v Šanghaji. Keď sa pozitívni ľudia vyvezú, tak sa mesto otvorí a vyhlási za bezcovidové, covid-free. Ale to neznamená, že ľudia sú vyliečení, oni sú len vyvezení. Aj v Šanghaji sa teraz vyhlásilo, že všetci pozitívni budú vyvezení do covidových karantén, ktoré boli vystavané v okolí.

Ako tie covidové karanténne strediská vyzerajú?

Miestni ich nazývajú covidové tábory. Všetko sa to robí veľmi narýchlo, takže sú častokrát nedostavané. Práve dnes sa internetom šíri nová teória, že čísla sú omnoho vyššie, ako vláda očakávala a nestíhajú sa dostatočne rýchlo stavať covidové tábory, a preto nás všetkých držia v lockdowne, aj keď strana nám už povedala, že 5. apríla sa lockdown skončí. No dnes je jedenásteho a my sme ešte stále zatvorení a nevieme, kedy nás pustia. Strana už toľkokrát zmenila názory na to, kedy sa Šanghaj otvorí, že ďalším termínom aj tak nikto neverí.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.