13. apríla, 17:35

Europarlament žiada v smernici o rovnom odmeňovaní mužov a žien nahradiť pohlavie slovom rod, teda gender

Europarlament žiada v smernici o rovnom odmeňovaní mužov a žien nahradiť pohlavie slovom rod, teda genderIlustračný obrázok. Foto: TASR/AP

Výbory Európskeho parlamentu navrhli v smernici o rovnom odmeňovaní mužov a žien v jednom z paragrafov pozmeňovací návrh, ktorý systematicky nahrádza zmienku o pohlaví slovom rod – gender. Podľa kresťanskej asociácie ide o nebezpečný precedens.

Federácia katolíckych rodinných asociácií v Európe (FAFCE) vydala 6. apríla tlačovú správu, v ktorej upozorňuje na to, že Európsky parlament sa rozhodol obísť rozpravu o veľmi citlivej správe. Tá žiada v smernici Európskej únie nahradiť pohlavie výrazom rod – gender.

Eurokomisia uvádza, že v Európskej únii dostanú ženy za svoju prácu približne o 14 percent nižšiu mzdu. To má dlhodobý vplyv na kvalitu života žien a ich zvýšené riziko vystavenia chudobe. Podpisuje sa to potom aj na pretrvávajúcom rozdiele vo výške dôchodkov medzi pohlaviami, rozdiel v rámci EÚ predstavuje zhruba 33 percent. Komisia preto vydala smernicu, ktorá má riešiť rozdiely v odmeňovaní žien a mužov.

Potiaľto by bola záležitosť v poriadku, dokonca je veľmi prospešná. Výbor pre zamestnanosť a sociálne veci a Výbor pre práva žien a rodovú rovnosť však 17. marca prijali znenie, ktoré sa mení a dopĺňa návrh Komisie.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.