12. apríla, 13:56

Autá pripojené na internet o vás zbierajú údaje. EÚ by mala vyriešiť, komu ich sprístupnia

Autá pripojené na internet o vás zbierajú údaje. EÚ by mala vyriešiť, komu ich sprístupniaNa snímke prístrojová doska elektromobilu Tesla Model X počas oficiálneho predstavenia v sídle spoločnosti v kalifornskom Fremonte 29. septembra 2015. Foto: TASR/AP

Nová doba prináša nové problémy. Autá pripojené na internet sú síce z užívateľského hľadiska veľmi príjemné, no ako sa ukazuje, má to aj tienisté stránky. Vozidlá o vás neustále zbierajú veľa údajov citlivého charakteru, EÚ preto musí vyriešiť, kto všetko k nim bude mať prístup. A tu je kameň úrazu, dáta o vás môže niekto ľahko získať bez vášho vedomia. Ale kto to nakoniec bude?

To, že vozidlá pripojené na internet zbierajú o posádke auta citlivé údaje, všetci tak trochu tušíme. Už menej sa vie to, čo všetko vlastne autá o pasažieroch zisťujú. Zjednodušene by sa dalo povedať, že úplne všetko.

Vedia, kde ste boli, kedy sa tam dostali či ako pravidelne jednotlivé miesta navštevujete. Rovnako zaznamenávajú aj to, s kým si telefonujete alebo s kým si vymieňate e-maily počas pripojenia mobilného telefónu k palubnej sieti auta. Vedia tiež, akú hudbu počúvate a cez mobil auto rozpozná aj to, služby akej banky využívate. Moderné vozidlo dokonca zaznamenáva váš štýl vašej jazdy či frekvenciu, ako často deaktivujete asistenčné systémy.

Je toho dosť na to, aby sa takto získané údaje dostávali iba do povolaných rúk. O tieto dáta sa v súčasnosti strhla bitka. Ten, kto nimi bude nakoniec disponovať, bude o vás vedieť mnoho.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.