12. apríla, 12:05

Vláda povolila príchod ďalších 900 vojakov NATO. Celkovo ich na Slovensku môže byť až 3-tisíc

Vláda povolila príchod ďalších 900 vojakov NATO. Celkovo ich na Slovensku môže byť až 3-tisícIlustračná fotografia. Foto: TASR/AP

Vláda povolila príchod ďalších 900 vojakov NATO, väčšina z nich zrejme z Nemecka. V súvislosti s vojnou na Ukrajine predtým vláda povolila príchod 2 100 vojakov zo spojeneckých štátov a protilietadlových systémov Patriot.

Na Slovensko by mohlo prísť ďalších 900 vojakov členských štátov NATO, konkrétne z Česka, Nemecka, USA a Slovinska. Celkovo tak má v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny Aliancie v SR pôsobiť do 3 000 vojakov. Zvýšenie mandátových počtov, ktoré určujú maximálny počet vojakov, v utorok odsúhlasila vláda. Návrh musí ešte odobriť Národná rada SR.

„Spôsobilosti zahraničných ozbrojených síl doplnia schopnosti a kapacity Ozbrojených síl SR a prispejú k zvýšeniu úrovne odstrašenia od prípadného ozbrojeného útoku,“ deklarovalo ministerstvo obrany v materiáli.

Počet českých vojakov sa má zvýšiť o 100. Z Nemecka by mohlo prísť o 500 príslušníkov viac, zo Spojených štátov o 200. Slovinsko by mohlo poslať o 100 vojakov viac.

„Každá jednotka, ktorá má prísť na Slovensko, je viazaná na nejaký druh techniky, o ktorý sme požiadali,“ vysvetlil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Počet nemeckých vojakov sa zvyšuje, aby sa mohli spoločne s Holandskom dlhodobo obsluhovať tri batérie systému Patriot. V prípade USA zvyšovanie taktiež súvisí so systémom Patriot.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.