12. apríla, 13:01

Dánsko sa obáva nukleárnej katastrofy. Pre ľudí nakúpilo dva milióny jódových tabliet

Dánsko sa obáva nukleárnej katastrofy. Pre ľudí nakúpilo dva milióny jódových tablietVýmena stráží kráľovskej gardy v Paláci Amalienborg, sídle dánskej kráľovskej rodiny v Kodani. Foto: TASR/AP

Severská krajina sa rozhodla zvýšiť zásoby jódových tabletiek pre prípad nukleárnej katastrofy. Vyjadrenia zdravotníckeho úradu naznačujú súvislosť so situáciou na Ukrajine.

Hrozba použitia jadrových zbraní je momentálne vo svete najväčšia od čias studenej vojny. Nie je vylúčené, že ruská agresia by podľa názoru viacerých analytikov mohla eskalovať práve týmto smerom. Obavami je naplnené aj Dánsko, ktoré pre svojich obyvateľov kúpilo dva milióny jódových tabliet, informuje Euractiv.

Dánsky zdravotnícky úrad sa rozhodol pre nákup v čase, keď je vývoj konfliktu na Ukrajine neistý. Krajina je však dostatočne vzdialená na to, aby ju priamo ovplyvnilo akékoľvek dianie na fronte. “Dánsko je vzdialené viac než deväťsto kilometrov od najbližšej ukrajinskej hranice a aktuálne nie je vystavené žiadnemu konkrétnemu riziku,” upokojuje minister zdravotníctva Magnus Heunicke.

“Vývoj pandémie covidu v uplynulých dvoch rokoch nám ukázal, že je dôležité sa pripraviť. Vojna na Ukrajine nám ukázala, že svet je nepredvídateľný,” uvádza zdravotnícky úrad vo svojom vyjadrení.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.