13. apríla, 05:16

Dokonalých plánov, ktoré nakoniec boli na nič, je plná história. Ako sa teda pripraviť na krízu?

Dokonalých plánov, ktoré nakoniec boli na nič, je plná história. Ako sa teda pripraviť na krízu?Ilustračné foto: TASR/AP

Slávnemu americkému profesorovi medicíny Johnovi Hickamovi sa pripisuje výrok, že „pacienti môžu mať toľko chorôb, koľko sa im, dopekla, len zachce“. Varoval svojich kolegov tak trochu expresívne pred tým, aby sa neupli len na tú prvú diagnózu a neprehliadli pritom niečo iné, porovnateľne dôležité. Človek má totiž prirodzenú tendenciu sústrediť sa len na jednu vec, ale potom ho zasa môže „zo zálohy“ prekvapiť nejaká iná.

Ak sa pozrieme na dianie za posledných niekoľkých rokov, môžeme Hickamov bonmot preformulovať na „náhoda či osud nám môžu naservírovať toľko kríz, koľko sa im, dopekla, len zachce“. Covid azda odznel, ale tiež sa môže vrátiť. Koniec koncov omikron nie je ani zďaleka posledným písmenom gréckej abecedy. Vojny obvykle trvajú dlhšie, než ich iniciátori plánovali, a ak začne Putinovmu režimu tiecť na Ukrajine do topánok až príliš, kto vie, s akými obludnými, idiotskými či šialenými nápadmi ešte príde.

Nad zásobovaním energiami počas najbližších niekoľkých rokov visí veľký otáznik. Kombinácia rozdávania peňazí a zadrhnutých obchodných reťazcov spôsobila dvojcifernú infláciu, na ktorú sme si pritom už dávno odvykli. V Číne sa stratégia „zero covid“ proti omikronu úplne neosvedčila a veľké mesto Šanghaj má teraz tvrdý lockdown, čo môže mať ďalšie následky pre svetový obchod. A to je ešte len apríl.

Na takúto smršť problémov nemá stopercentný recept nikto. Predvídať konkrétnu povahu kríz, ktoré ešte len prídu, je nemožná úloha. Ale to neznamená, že je nemožné sa pripravovať aspoň trochu všeobecnejšie.

Zopár dobrých rád

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.