12. apríla, 06:30

Le Penová môže vyhrať voľby, ale favoritom je Macron. Zvíťazí lepší rečník, ktorý presvedčí nerozhodnutých voličov

Le Penová môže vyhrať voľby, ale favoritom je Macron. Zvíťazí lepší rečník, ktorý presvedčí nerozhodnutých voličovEmmanuel Macron a Marine Le Penová pred zlomovou televíznou debatou pred druhým kolom volieb v roku 2017. Foto: TASR/AP

Marine Le Penová má väčšiu šancu vyhrať ako pred piatimi rokmi, ale Macron má lepšiu východiskovú pozíciu, hovorí profesor Petr Drulák, bývalý veľvyslanec ČR v Paríži. Rozhodujúci podľa neho bude televízny duel kandidátov a schopnosť osloviť ľavicových voličov.

Francúzsko má za sebou pomerne neštandardnú a fádnu kampaň, Emmanuel Macron sa do nej zapojil neskoro a len minimálne, pomerne vysoké percento voličov na francúzske pomery (25 percent) nehlasovalo. Strácajú francúzski voliči záujem o politiku?

Neúčasť bola vyššia ako býva zvykom. Rekordnú zaznamenali počas prezidentských volieb v roku 2002 [28 percent, pozn. red.], ktorú tieto voľby neprekonali. Nedá sa ubrániť záveru, že narastá počet Francúzov, ktorí majú dojem, že nemá zmysel voliť. Je to dané podľa mňa aj tým, že Macron obhajoval mandát, kampaň v podstate nemal, skôr ju podriadil svojej funkcii a mnohí jeho víťazstvo považovali za hotovú vec, preto sa nezmobilizovali.

Mňa na výsledku volieb nezaujal až tak vrch tabuľky, ale stred a jej spodná časť. Antisystém získal 55 percent hlasov. Ľavičiar Jean-Luc Mélenchon zaznamenal historický úspech so ziskom nad 20 percent. Kandidáti štandardných strán utrpeli debakel, stredopravá kandidátka Valérie Pécressová získala päť percent, socialistka Anne Hidalgová len dve, predbehol ju dokonca aj komunistický kandidát Fabien Roussel. Čo to znamená pre francúzsky politický systém?

Ako hovoríte, je to totálny debakel pre tradičné politické strany. Desaťročia tri najväčšie strany – republikáni, socialisti, komunisti – získali dokopy menej ako desať percent. Dokonca ani progresívni zelení, do ktorých mnohí vkladali nádeje a inde získavajú hlasy na úkor tradičných strán, neuspeli a sú na tom rovnako ako republikáni. Výsledok je najbolestivejší pre republikánov, pretože socialisti si už na zlé výsledky zvykli a nemali veľké očakávania (smiech). Nikto nečakal, že Valérie Pécressová zasiahne do druhého kola, ale že získa menej ako päť percent, to je veľký neúspech.

Znamená to, že keď chcete analyzovať francúzsku politiku, tak nemá zmysel pozerať sa na tieto dve tradičné strany [socialisti a republikáni, pozn. red.]. Vytvorili sa tri veľké a porovnateľne silné bloky, čo majú štvrtinu až tretinu elektorátu. Prvý blok je Macronov: proeurópsky, globalizačný, ľahko progresívny, neoliberálny. Druhý je národne konzervatívny blok, ktorý tvorí Marine Le Penová a Éric Zemmour.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.