11. apríla, 14:19

Pakistan: Davy protestujú proti zosadeniu premiéra Imrána Chána. Parlament dnes volí jeho nástupcu

Pakistan: Davy protestujú proti zosadeniu premiéra Imrána Chána. Parlament dnes volí jeho nástupcuDemonštrácie v Pakistane. Foto: Imran Khan/FB

Pakistanský parlament vyslovil v nedeľu premiérovi krajiny Imránovi Chánovi nedôveru. V pondelok sa má znova zísť, aby zvolil nového šéfa kabinetu, pričom favoritom na víťazstvo je opozičný líder Šehbáz Šaríf. Podporovatelia doterajšieho predsedu vlády vyšli do ulíc.

Imrán Chán, ktorý je aj bývalou kriketovou hviezdou, bol odstavený od moci po tom, ako prehral hlasovanie a bola vyslovená nedôvera voči jeho vedeniu. Návrh na vyslovenie nedôvery bol prvýkrát podaný ešte minulý týždeň, ale Chán ho zablokoval rozpustením parlamentu a vyhlásením predčasných volieb, uvádza BBC.

BBC píše, že nedeľňajšie hlasovanie o vyslovení nedôvery sa uskutočnilo po tom, ako Najvyšší súd krajiny rozhodol v prospech opozičných strán a uviedol, že Chánovo rozpustenie parlamentu bolo protiústavne.

Echo24 informuje, že opozícia už skôr uviedla, že je pre predčasné voľby, ale až potom, čo parlament prijme zákony podľa nej nevyhnutné na zabezpečenie slobodných volieb.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.