Obvineného spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka vo štvrtok Najvyšší súd SR prepustil z väzby na slobodu. Spolu s ním aj obvinenú Danu Arpášovú.

Senát súdu sa zaoberal sťažnosťou obvinených a dospel k záveru, že existencia väzobných dôvodov u obvinených nie je daná. Zrušil tak decembrové rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu. TASR o tom informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová.

„Senát 4T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí, na podklade sťažností obvinených Jaroslava H. a Dany A., zrušil uznesenie ŠTS zo 4. decembra 2020 a prepustil oboch obvinených z väzby na slobodu. Senát dospel k záveru, že existencia väzobných dôvodov u obvinených nie je daná,“ vysvetlila hovorkyňa.

Väzobné stíhanie považujú za nezákonné

„Vítame, že sa NS SR svojím rozhodnutím stotožnil s našou sťažnosťou voči väzbe. Od začiatku sme namietali, že väzobné stíhanie pána Haščáka je nezákonné a neopodstatnené. Viac to v tejto chvíli komentovať nebudeme, keďže nepoznáme odôvodnenie rozhodnutia NS SR,“ povedal na margo rozhodnutia NS SR obhajca Martin Škubla.

Podľa rozvrhu práce NS SR senát 4T tvoria sudcovia Pavol Farkaš, Alena Šišková a Martina Zeleňáková. Sťažnosť obvinených napadla do senátu NS SR 17. decembra. Následne obhajcovia Jaroslava Haščáka podali námietku zaujatosti voči členovi senátu. Väzobné stíhanie svojho klienta považovali naďalej za nezákonné a nedôvodné a zo strany orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) aj za účelové. Advokáti poukazovali tiež na to, že OČTK neurobili žiadne vyšetrovacie úkony.

Sudkyňa ŠTS pre prípravné konanie 4. decembra rozhodla, že finančník a ďalšia obvinená Dana Arpášová budú stíhaní väzobne. Vyhovela tak návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a vzala ich do väzby z dôvodu obavy z kolúzneho správania sa obvinených. Obvinení vypovedali, ale vinu nepriznali.

Kauza Gorila

Spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka policajný vyšetrovateľ obvinil z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Zadržali ho druhého decembra minulého roku za prítomnosti desiatok policajtov v bratislavskom Digital Parku, kde menovaná finančná skupina sídli, a následne obvinili z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Následne sa vzdal všetkých výkonných funkcií v Pente, obvinenia odmietal a mieni sa brániť.

V tom čase obvinili aj bývalého siskára Ľubomíra Arpáša a už spomenutú manželku. Pod kontrolou Haščáka mali s firmou uzavrieť zmluvu na fiktívne poradenské služby za takmer 200-tisíc eur. V skutočnosti išlo podľa polície o odmenu za predaj nahrávky z kauzy Gorila, ktorá potrápila druhú Dzurindovu vládu.

(tasr/ste)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.