11. apríla, 14:51

Dôsledky vojny: Ukrajinské HDP sa veľkosťou prepadne na úroveň Slovenska. Rusi pocítia vplyv sankcií menej

Dôsledky vojny: Ukrajinské HDP sa veľkosťou prepadne na úroveň Slovenska. Rusi pocítia vplyv sankcií menejUkrajinský muž na bicykli jazdí neďaleko horiacej továrne, ktorú zasiahlo ruské ostreľovanie v meste Irpiň počas jedenásteho dňa ruskej invázie na Ukrajine v nedeľu 6. marca 2022. Foto: TASR/AP

Hospodárstvo Ukrajiny by sa malo v tomto roku v dôsledku vojny prepadnúť takmer o polovicu. Rusko čaká aj napriek masívnym ekonomickým sankciám pokles zhruba o jednu desatinu. Vyplýva to z najnovších predikcií Svetovej banky. Tie sa však môžu ešte upraviť.

Výkonnosť ukrajinskej ekonomiky sa v tomto roku v dôsledku ruskej invázie zníži takmer o polovicu, konkrétne o 45,1 percenta. Neskôr by mohla mierne rásť. Vyplýva to z aktuálnej správy, ktorú pre niektoré štáty Európy a Ázie zverejnila na svojom webe Svetová banka.

Recesiu na Ukrajine spôsobí kombinácia viacerých faktorov. Reč je o fyzickej likvidácii priemyslu, masívnom odleve pracovnej sily, ale napríklad aj o blokáde dôležitých čiernomorských prístavov.

Ekonomika nášho východného suseda, ktorá je vo veľkej miere závislá od poľnohospodárstva, by mohla byť podľa správy zasiahnutá ešte viac, ak by jej agresor prerušil všetok prístup k Čiernemu moru. Dôležité bude najmä to, či Rusi dobyjú Odesu, dôležité ukrajinské prímorské mesto.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.