16. apríla, 06:39

Tri ruské vojny, ktoré sú pre Putina historickým varovaním

Tri ruské vojny, ktoré sú pre Putina historickým varovanímCár Mikuláš II. so svojou rodinou. Foto: britannica.com

Jedným z kľúčových faktorov vypuknutia vojny na Ukrajine je práve Putinova posadnutosť históriou. Ak však ruský prezident pozná moderné dejiny svojho národa naozaj dobre, v tejto fáze by ho jeho „vzdelanie“ malo skôr varovať. Putin sa chcel do dejín zapísať ako dobyvateľ Peter Veľký, no momentálne mu skôr hrozí, že dopadne ako zosadený a neskôr zavraždený cár Mikuláš II.

Pravidelne sa opakujúci ruský reflex dosiahnuť svoje územné a politické ciele rýchlou a relatívne obmedzenou inváziou do susedných krajín sa za posledných sto rokov často mení zo sebavedomej arogancie vopred jasného víťaza na nečakané prekliatie porazeného.

Presvedčiť sa o tom mohli Rusi v novodobých dejinách už najmenej trikrát, keď ich pôvodné vojenské plány stroskotali na oduševnenej protiofenzíve odhodlaného brániaceho sa súpera, ktorá „rýchlu“ inváziu napokon premenila na dlhodobý, úmorný a zničujúci konflikt s vážnymi politickými dôsledkami pre aktuálne panujúci režim v Rusku.

Takúto historickú skúsenosť majú Rusi z vojny s Japonskom, ktorá stála na začiatku konca cárskeho režimu, následne v zimnej vojne vo Fínsku na prelome rokov 1939 – 1940 a napokon aj na sklonku sovietskej éry v Afganistane.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.