12. apríla, 06:30

Koniec dominancie dolára na menovom trhu? Zatiaľ menej pravdepodobné

Koniec dominancie dolára na menovom trhu? Zatiaľ menej pravdepodobnéIlustračné foto: TASR/AP

Aj keď sa zdá, že svet jednotne odsudzuje vojnu na Ukrajine, nie je to také jednoznačné. Viaceré krajiny sa totiž zdráhajú odsúdiť ruskú inváziu a snažia sa hrať na všetky strany. Zmrazenie ruských devízových rezerv medzi nimi vyvolalo rôzne reakcie. To všetko môže mať veľký vplyv na zloženie medzinárodných financií a dominanciu dolára.

Sila sankcií voči Rusku je založená na dominancii a sile amerického dolára. Ten je totiž najpoužívanejšou menou v obchode, finančných transakciách a rezervách centrálnych bánk. Západné krajiny použili dolár ako zbraň proti Rusku, čo môže v konečnom dôsledku vyvolať reakciu ostatných krajín, ktorá by mohla podkopať americkú menu.

Podľa britského denníka Financial Times má najmä Čína dlhodobý záujem o to, aby jej mena zohrávala v medzinárodnom finančnom systéme oveľa väčšiu úlohu. Peking považuje dominantné postavenie dolára za jeden z pilierov americkej moci.

Čang Jan-linová, bývalá výkonná viceprezidentka Bank of China, uviedla, že sankcie spôsobia stratu  dôveryhodnosti USA a z dlhodobého hľadiska podkopú hegemóniu dolára. Taktiež dodala, že Čína by mohla pomôcť svetu zbaviť sa nadvlády dolára, informuje Financial Times.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.