11. apríla, 06:22

Vo francúzskych prezidentských voľbách uspeli Macron a Le Penová. Očakáva sa tesný súboj

Vo francúzskych prezidentských voľbách uspeli Macron a Le Penová. Očakáva sa tesný súbojMarine Le Penová. Foto: TASR/AP

AKTUALIZOVANÉ Francúzsky prezident Emmanuel Macron zvíťazil v prvom kole volieb hlavy štátu, ktoré sa konalo v nedeľu. V druhom kole hlasovania sa o dva týždne opäť stretne so svojou krajne pravicovou súperkou Marine Le Penovou. Vyplýva to z aktualizovaných odhadov na základe takmer úplných výsledkov sčítania, ktoré v noci na pondelok priniesla agentúra AFP.

Prognózy po sčítaní vyše 90 percent hlasov ukazujú, že Macron ich získal 28 – 29 percent a Le Penová 22 – 24 percent. Je to o niečo vyšší rozdiel, než predpovedali predvolebné prieskumy. Ako tretí sa umiestnil krajne ľavicový politik Jean-Luc Mélenchon s podporou okolo 21 percent. Účasť na voľbách dosiahla približne 74 percent. Konečné výsledky sa očakávajú v pondelok.

Emmanuel Macron volí vo volebnej miestnosti v meste Le Touquet. Foto: TASR/AP

Macrona i Le Penovú teraz čakajú dva týždne náročnej kampane pred druhým kolom volieb, ktoré sa uskutoční 24. apríla. Tento duel zrejme skončí oveľa tesnejším výsledkom než v roku 2017, keď Macron porazil šéfku krajnej pravice so ziskom 66 percent hlasov.

Naznačujú to aj štyri prieskumy z nedeľňajšieho večera. Podľa ich priemeru by druhé kolo skončilo pomerom 53 k 47 percentám v prospech Macrona, priblížila AFP.

Súčasného centristického prezidenta už v nedeľu večer podporila väčšina jeho porazených súperov, kým krajne pravicový kandidát Éric Zemmour svojich voličov vyzval, aby hlasovali za Le Penovú.

Televízia France 24 v tejto súvislosti konštatovala, že za krajnú pravicu, so Zemmourovými siedmimi percentami, hlasovala až tretina voličov, čo je dosiaľ najlepší výsledok tohto politického tábora v krajine.

Ľavicový kandidát na francúzskeho prezidenta Jean-Luc Mélenchon. Foto: TASR/AP

Macron oznámil, že v kampani bude pokračovať už v pondelok v severnom Francúzsku. Le Penová sa najskôr zíde so svojím tímom a v stretnutiach s voličmi v menších mestách a na vidieku chce pokračovať neskôr v priebehu týždňa.

Kľúčovým momentom ďalšej fázy kampane bude televízna diskusia oboch prezidentských kandidátov 20. apríla. Posledná debata, sledovaná miliónmi divákov, máva značný vplyv na konečný výsledok, čo sa prejavilo aj v roku 2017, keď z nej úspešnejšie vyšiel Macron, dopĺňa AFP.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.