10. apríla, 18:42

Ukrajina má stovky systémov S-300. Daru zo Slovenska sa poteší, ale ide len o kvapku v mori

Ukrajina má stovky systémov S-300. Daru zo Slovenska sa poteší, ale ide len o kvapku v moriSlovenské S-300 na ceste na Ukrajinu. Reprofoto FB Robert Fico

Ruské sily na Ukrajine ničia jeden komplet S-300 týždenne. To nie je tempo, s ktorým by Moskva mohla byť spokojná. Znamená to však, že dodávka jedinej batérie S-300 zo Slovenska vykryje straty Ukrajiny len asi na týždeň.

Dodanie protilietadlových systémov dlhého doletu S-300 na Ukrajinu vyvolalo na slovenskej politickej scéne vášne. Koalícia aj opozícia sa obviňujú z vlastizrady, Robert Fico a Peter Pellegrini hovoria o zaťahovaní Slovenska do vojnového konfliktu, vládni politici o ich nadbiehaní Moskve.

Opozícia kritizuje znižovanie obranných schopností Slovenska a upozorňuje, že S-300 chránili aj naše jadrové elektrárne. Jaroslav Naď a Roman Mikulec však argumentujú, že Slovensko obránia západné Patrioty a že bez náhradných dielov a servisu z Ruska by S-300 aj tak o rok-dva skončil. Toľko k Slovensku, čo však budú naše S-300 znamenať pre Ukrajinu?

Situácia na bojisku

Pred inváziou Ruska mala Ukrajina asi 100 funkčných batérií S-300, ktoré zahŕňali okolo 300 odpaľovacích zariadení. Po siedmich týždňoch vojny sa Rusom podarilo vyradiť minimálne 21 týchto zbraní, čomu nasvedčujú aj fotografické dôkazy. Počtom to zodpovedá siedmim batériám. To by znamenalo, že Rusi zničili len sedem percent ukrajinských síl S-300.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.