10. apríla, 09:52

Orbánov Fidesz získal ústavnú väčšinu rekordným počtom hlasov

Orbánov Fidesz získal ústavnú väčšinu rekordným počtom hlasovViktor Orbán. Foto: Internet

Maďarský vládny blok Fidesz-KDNP získal 3. apríla v parlamentných voľbách rekordných vyše tri milióny voličských hlasov, čím získal v zákonodarnom zbore tretíkrát po sebe ústavnú väčšinu. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti na základe správy agentúry MTI, podľa ktorej v sobotu boli spočítané všetky hlasy, pričom výsledok volieb zatiaľ nie je právoplatný.

Podľa údajov Národnej volebnej kancelárie (NVI) v 106 jednomandátových volebných obvodoch získal Fidesz-KDNP 87 mandátov a v 19 obvodoch vyhral kandidát opozičného zoskupenia V jednote za Maďarsko tvorené stranami Demokratická koalícia (DK), Maďarská socialistická strana (MSZP), Jobbik, Politika môže byť iná (LMP), Dialóg (Párbeszéd) a Momentum.

Z celoštátnej straníckej kandidátky získal Fidesz-KDNP 48, V jednote za Maďarsko 38 a Hnutie Naša vlasť šesť mandátov.

V 199-člennom Národnom zhromaždení by tak v prípade oficiálneho potvrdenia výsledkov volieb obsadil Fidesz-KDNP 135 miest, pričom k dvojtretinovej väčšine je potrebných 133 poslancov. Zoskupenie V jednote za Maďarsko by obsadilo 57 miest, Hnutie Naša vlasť šesť miest a jeden poslanecký mandát by získal kandidát nemeckej národnostnej menšiny.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.