10. apríla, 07:24

Francúzsko si volí nového prezidenta. Vyzerá to na repete duelu Macrona a Le Penovej. Čo sú kandidáti zač?

Francúzsko si volí nového prezidenta. Vyzerá to na repete duelu Macrona a Le Penovej. Čo sú kandidáti zač?

Využije Emmanuel Macron výhodu úradujúceho prezidenta, uspeje na tretí pokus Marine Le Penová alebo prekvapí ľavicový revolucionár? Francúzske prezidentské voľby sú opäť drámou, ktorá nasleduje po nezvyčajnej kampani. Prinášame krátke predstavenie jednotlivých kandidátov.

Bezpečnosť, pandémia, Ukrajina

O Elyzejský palác zabojuje tucet kandidátov. Pred piatimi rokmi ich bolo 11, tentoraz jeden pribudol. Poďme si predstaviť päticu kandidátov, ktorí sú na zvoliteľných miestach.

Viacero z nich poznáme už z predošlých volieb – prezidenta Macrona, ľavičiara Jeana-Luca Mélenchona, národniarku Marine Le Penovú. Nováčikmi sú Éric Zemmour a Valérie Pécressová.

Kampaň sa tentoraz niesla v znamení pandémie, Ukrajiny, bezpečnosti a ekonomických tém. V programoch kandidátov toho však nájdeme oveľa viac.

Emmanuel Macron

Foto: TASR/AP

Niekdajší investičný bankár a potom člen Socialistickej strany vyrástol pod krídlami prezidenta Francoisa Hollanda. Robil pre neho v Elyzejskom paláci, neskôr sa počas jeho vlády stal ministrom hospodárstva. V roku 2016 sa ich cesty rozišli, čo Hollande svojmu chránencovi doteraz nezabudol, a založil vlastnú stranu V pohybe! (En Marche).

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.