11. apríla, 10:16

Desaťtisíce ruských migrantov zaplavujú Arménsko aj Gruzínsko

Desaťtisíce ruských migrantov zaplavujú Arménsko aj GruzínskoNa snímke demonštranti stoja okolo figuríny s podobizňou ruského prezidenta Vladimira Putina predtým, ako ju zapália počas protestu proti vojne na Ukrajine v gruzínskej metropole Tbilisi. Foto: TASR/AP

V dôsledku prudkého nárastu cien nájmov v Jerevane a v Tbilisi začali domáci vyháňať nájomníkov, aby uvoľnili miesto pre Rusov. Do Arménska sa medzitým presunula veľká časť ruského IT sektora.

Už krátko po začatí ruskej invázie na Ukrajinu, 8. marca 2022, zaznamenali arménske úrady príchod približne 80-tisíc ruských občanov. Tí do tohto juhokaukazského štátu ušli prevažne v obavách z narastajúcej ekonomickej nestability a štátnych represií v Rusku. Množstvo Rusov medzitým prúdi aj do Gruzínska, ktoré najmenej posledných 15 rokov slúžilo ako bezpečný prístav pre ruských politických disidentov. Pre oba malé štáty má náhly príchod veľkého množstva Rusov zásadné dôsledky.

Zbaľ sa! Dnes sa aj s rodinou sťahuješ do Jerevanu

Paniku, ktorá vypukla v dôsledku vojny a sankcií medzi ruskými firmami, prijal Jerevan ako jedinečnú príležitosť. Arménsko sa okamžite začalo prezentovať ako atraktívna alternatíva k Moskve, Petrohradu alebo Krasnodaru, a to najmä pre firmy pracujúce v sektore informačných technológií.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.