Útoky Igora Matoviča na svojho politického partnera Richarda Sulíka kvôli problémom pri nákupe antigénových testov po dvoch dňoch pokračujú. Hovorí o strašnej hanbe, vyčíta mu absenciu na rokovaniach vlády a údajný oddych v čase vrcholiacej krízy. Minister hospodárstva reaguje.

Zatiaľ čo sa vo svetovej vedeckej obci vedie polemika o skutočnej účinnosti antigénových testov, na Slovensku získali takú dôležitosť, že sa stali predmetom sporu medzi premiérom a ministrom hospodárstva, na ktorom môže padnúť relatívne mladá vláda.

Korene tohto konfliktu siahajú minimálne do 19. novembra, kedy rezort hospodárstva dostal za úlohu obstarať v štyroch etapách celkovo 16-miliónov takýchto súprav slúžiacich na rýchlu diagnostiku ochorenia Covid-19.

Viacero zádrheľov

Už vtedy mnohí odborníci upozorňovali, že uvedená povinnosť bola tendenčne presunutá zo Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) na ministerstvo, že pri termínoch verejného obstarávania bude problém uskutočniť nákup v primeranom čase a že požiadavky premiéra Igora Matoviča a ministerstva zdravotníctva sa paradoxne rôznia.

Marek Krajčí (OĽaNO) totiž požadoval špecificitu testu na úrovni 97-percent a neskôr Richard Sulík obdržal od premiéra a svojho koaličného partnera list, v ktorom ho žiadal o zaobstaranie súprav s najvyššou možnou špecificitou.

„Nakoniec až na decembrovom zasadnutí vlády sa R. Sulíkovi podarilo presadiť oficiálne zvýšenie špecificity testov na 99 percent. No tu prišiel do hry ďalší parameter – podľa uznesenia vlády museli byť testy dodané tri dni po podpísaní dohody. A to nedokázal splniť nikto,“ pripomenul ekonóm Ronald Ižip.

Po niečo vyše mesiaci tak nastala vec z kategórie nevyhnuteľných a padla dohoda na tom, že štát vďaka početným prekážkam nakúpi antigénové testy priamo. Teda rovnako, ako boli získané súpravy na celoplošné testovanie obyvateľstva.

TIS: Bolo to nereálne

Trampoty toho času kritizovala aj mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS). „Už pri prečítaní chabého zadania na nákup Covid testov pred 10 dňami sme napísali, že je málo pravdepodobné, aby ich niekto aj splnil,“ uviedli.

Hodnoty, ktoré požadovalo ministerstvo zdravotníctva, vraj boli nereálne. Firmy ponúkali pochybné výrobky a TIS akcentovala aj šibeničný, trojdňový termín dodania. „Pri zmluve z októbra, ktorú podpísali štátne rezervy, to bolo 6 až 18 dní podľa objemu,“ porovnáva mimovládka.

Výsledkom tohto chaosu je, že dnes vo štvrtok na Slovensko po priamom nákupe dorazilo 2,6 milióna kusov testov, ktoré štátnu kasu odľahčia o takmer 13 miliónov eur a ktoré opäť zadovážila veľmi často skloňovaná trnavská spoločnosť Eurolab Lambda.

Matovič po novom: Strašná hanba

Tento niekoľkotýždňový „pôrod“ rozkmotril oboch aktérov a Igor Matovič, ktorý priam vo familiárnej atmosfére u Richarda Sulíka po voľbách oznamoval spoločné varenie ňokov, dnes človeku, ktorý ho doviedol do vysokej politiky, nevie prísť na meno.

Viackrát ho obvinil zo zlyhaní, neschopnosti či pochybenia, nechal sa počuť, že je „najväčším ohrozením života a zdravia ľudí“ na Slovensku a na piedestáli nevraživosti určite stojí jeho emotívne vystúpenie v Rádiu Expres, v ktorom sa o ňom vyjadril ako o „idiotovi“ a vyzval ho, aby do Vianoc podal demisiu.

Tento týždeň mal na neho ťažké srdce počas tlačovky pred preťaženou nitrianskou nemocnicou, a po ani nie dvoch dňoch sa na šéfa Slobody a Solidarity nahneval opäť.

„Nakoniec nakúpil testy bez akejkoľvek súťaže priamo od jednej firmy, čo od začiatku tvrdošijne tvrdil, že sa nedá. Po predlhých 7 týždňoch (!) dnes konečne príde prvých 16% z pôvodne objednaných testov, respektíve 32% z upravenej objednávky. Strašná hanba a zlyhanie,“ uviedol Matovič.

„Dôsledky? Katastrofa v nemocniciach. Tisícky mŕtvych. Ale pán minister to má totálne na háku a nie je prítomný už na štvrtom zasadnutí vlády od 16. decembra v rade. A tak, kým pán doktor Dubaj ako riaditeľ nemocnice v Nitre vedie tím zúfalých zdravotníkov, ktorí z posledných síl zachraňujú životy zbytočne nakazených ľudí, pán minister ‚zaslúžene‘ oddychuje…v Dubaji (?),“ uzavrel s narážkou na jeho pracovnú cestu zo začiatku novembra, kde aj v krátkosti relaxoval.

Sulík: Práca mojich kolegov je znevažovaná

Po ani nie troch hodinách na slová premiéra reagoval aj dotknutý Richard Sulík, hoci nie tak priamo. Uviedol, že jeho fyzická prítomnosť na epidemiologickej situácii nič nemení a ak by vraj bol opak pravdou, na žiadnu dovolenku by nešiel. Vianoce podľa vlastných slov trávil s rodinou v zahraničí, a uviedol, že to bolo v plnom súlade s epidemiologickými pravidlami. K príspevku pritom priložil fotografiu čerstvo dodaných testov priamo z miesta.

„Počas sviatkov ma plnohodnotne zastúpil môj mimoriadne schopný tím pod vedením Jána Oravca, ktorí by to robili rovnako či by som bol doma, alebo na Severnom póle. O tom je tímová práca. Týmto im ďakujem a úprimne ma mrzí, že je ich práca znevažovaná. Ďalšie testy prídu na budúci týždeň, bude ich dosť a mojim prianím je, aby z nich bolo čo najviac negatívnych,“ uzavrel.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.