11. apríla, 06:28

Prečo je nastupujúca inflácia väčší problém, než sa zdá

Prečo je nastupujúca inflácia väčší problém, než sa zdáIlustračné foto: Ladislav Maďar

Inflácia v eurozóne sa zrýchľuje a všetko nasvedčuje tomu, že ceny budú rásť aj naďalej. Nákladové šoky spojené s pandémiou a vojnou na Ukrajine vysvetľujú iba časť problému. Ak sa má inflácia znížiť, centrálne banky budú musieť prijať túto úlohu ako prioritu. Zdá sa, že radikálnejšej politiky sa zatiaľ boja.

Odhad marcovej inflácie v eurozóne ukazuje čísla, aké táto menová oblasť ešte nevidela. Ceny medziročne vzrástli o 7,5 percenta, po februárovom raste o 5,9 percenta. Medzi jednotlivými štátmi existujú značné rozdiely. Je však zrejmé, že problém sa týka celku.

Nie je prekvapením, že cenový index ťahajú nahor najmä ceny energií. Tie medziročne vzrástli takmer o 45 percent. Toto číslo je ovplyvnené dvoma faktormi. Prvým je nízka porovnávacia základňa – pred rokom sme na jar čelili jednej z veľkých pandemických vĺn a energie boli relatívne lacné. Druhým je prudký rast cien energetických komodít v dôsledku vojny na Ukrajine – ceny energií medzimesačne vzrástli o 12,5 percenta. Faktor nízkej porovnávacej základne sa bude prejavovať i naďalej, hoci ceny sa zrejme stabilizujú.

Okrem cien energií rýchlo rastú aj ceny potravín. Očakávaný marcový rast je vo výške päť percent v medziročnom porovnaní. Aj v tejto položke sú vyhliadky pesimistické a rast cien bude ďalej pokračovať, či už pre rastúce ceny poľnohospodárskych komodít, alebo pre rastúce ceny energií potrebných na ich výrobu a prepravu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.