18. apríla, 07:01

Ukrajina a dlhoročné krivdy

Ukrajina a dlhoročné krivdyHistorik a spisovateľ Timothy Snyder. Foto: TASR/Michal Svítok

Jedným z obľúbených motívov ruského nacionalistického, ale aj oficiálneho diškurzu o Ukrajine je, že tento neprirodzený štát by si mohlo rozdeliť Rusko, Maďarsko a Poľsko. Keď to minulý týždeň spomenul Sergej Karaganov v rozhovore s Brunom Maçãesom, nebolo to nič nové.

„Myslel by som si, že z časti Ukrajiny by sa mohol stať spriatelený štát s Ruskom, ďalšie časti by sa mohli rozdeliť. Poľsko si rado vezme naspäť nejaké časti na západe, Rumuni a Maďari možno tiež, pretože maďarská menšina na Ukrajine bola utláčaná rovnako ako iné menšiny.“

Donald Tusk spomínal, že ako poľský premiér na návšteve Kremľa dostal takú ponuku. Je to projekcia založená na tom, ako sami Rusi uvažujú o získavaní územia, navyše živená tradičnou ruskou rivalitou. Poliaci koniec koncov v 17. storočí nakrátko dobyli Moskvu. A to je len jedna epizóda zo storočnej rivality, z ktorej priebehu si obe krajiny pamätajú tú druhú ako okupantov aj ako porazených. Obrázky ako tento dnes stále kolujú na ruských sociálnych sieťach – sovietsky vojak na ňom zabíja poľského orla, a ochráni tak ukrajinských a bieloruských prostáčikov.

Svetové vojny preorali hranice

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.