9. apríla, 06:41

Témy týždňa vo Vatikáne: Má ísť pápež na Ukrajinu a má sa stretnúť s moskovským patriarchom Kirillom?

Témy týždňa vo Vatikáne: Má ísť pápež na Ukrajinu a má sa stretnúť s moskovským patriarchom Kirillom?Pápež František z ukrajinskou vlajkou, ktorú mu poslali z mesta Buča. Foto: TASR/AP

Pápežova možná návšteva na Ukrajine a pripravované stretnutie Františka a Kirilla boli na čele tematického rebríčka u vatikanistov. Pokračujúca vojna na Ukrajine zosilnila pontifikove slová a gestá, ako aj komentáre novinárov, ktorí sledujú Vatikán.

V Ríme sa diskutovalo o pápežových slovách v lietadle z Malty, keď povedal, že návšteva Ukrajiny je na stole. S Františkom je všetko možné, komentovali niektorí vatikanisti, navyše krajinu v marci navštívili niekoľkí kardináli i európski politici. Jeho návšteva teda nie je vylúčená. „Mohlo by ísť o silné mierové gesto, úprimne ho čakáme,“ vysvetlil kyjevsko-haličský arcibiskup Sviatoslav Ševčuk pre ukrajinský Kanál 5.

Podľa médií je návšteva skoro samozrejmosťou, no do úvahy treba vziať nielen bezpečnosť a logistiku, ale aj vzťahy s Ruskom, ktorému by sa to asi nepáčilo, vysvetlil apoštolský nuncius v Kyjeve Visvaldas Kulbokas. Zastávku v slovanskej krajine je preto nutné naozaj zvážiť a prehodnotiť. Navyše by nešlo o „ozajstnú apoštolskú cestu so stretnutiami s ľuďmi“, aj keď by možno mala „prorocké momenty“.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.