8. apríla, 10:52

Pink Floyd vydali novú protivojnovú skladbu. Spieva v nej ukrajinská hviezda

Pink Floyd vydali novú protivojnovú skladbu. Spieva v nej ukrajinská hviezdaDavid Gilmour, frontman skupiny Pink Floyd. Foto: TASR/AP

Britská rocková skupina Pink Floyd napísala novú skladbu, prvú za takmer 30 rokov, ktorou vyjadruje podporu vojnou sužovanej Ukrajine.

Pieseň s názvom „Hey Hey Rise Up“ oficiálne vyšla v piatok, pričom videoklip k nej zverejnili na webovej platforme Youtube.com už vo štvrtok. Výťažok z predaja singla pôjde na humanitárne účely súvisiace s udalosťami na Ukrajine, informovala tlačová agentúra AFP, citujúc z vyhlásenia tejto hudobnej formácie.

V piesni zaznieva spev Andrija Chlyvňuka z ukrajinskej skupiny BoomBox. Ten krátko po vypuknutí vojny naspieval na jednom z kyjevských námestí úryvok z ukrajinskej ľudovej piesne „Červená kalina“, ktorý sa stal hitom sociálnych sietí.

Príspevok si všimol David Gilmour, frontman Pink Floydu, a rozhodol sa iniciovať vznik protivojnovej piesne so značkou svojej skupiny, ktorá už nebola aktívna. Spolu s jej ďalším zakladajúcim členom – Nickom Masonom – a ďalšími dvoma hudobníkmi nahrali skladbu, zatiaľ čo Chlyvňuk sa na Ukrajine zotavoval zo zranení, ktoré utŕžil v bojoch. „Pustil som mu kúsok cez telefón a on mi dal požehnanie. Obaja dúfame, že v budúcnosti niečo spoločne urobíme aj osobne,“ opísal 76-ročný Angličan.

„Tak ako mnohí, aj my pociťujeme hnev a frustráciu z tohto odporného činu, keď jedna z najväčších svetových mocností napadla nezávislú, mierumilovnú, demokratickú krajinu a začala vyvražďovať jej obyvateľov,“ uvádzajú Pink Floyd vo vyhlásení.

Skupina na protest proti ruskej invázii na Ukrajinu zároveň stiahla svoju hudobnú produkciu z ruských a bieloruských streamovacích služieb.

Gilmour, ktorého syn je ženatý s Ukrajinkou, ihneď po spustení ruskej invázie vyjadril na Twitteri svoj nesúhlas s vojnou, keď napísal, že „Putin musí odísť“.

(tasr, sita)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.