10. apríla, 07:26

Aké ekonomické obete prinesie útok na Ukrajinu? Sedem trendov a dôsledkov vojny

Aké ekonomické obete prinesie útok na Ukrajinu? Sedem trendov a dôsledkov vojnyAmerická burza na Wall Street. Foto: TASR/AP

Už grécky dramatik Aischylos si všimol, že prvou obeťou každej vojny je pravda. Nemecký kancelár Bismarck antické poznanie rozšíril a okorenil so svojím typickým cynickým nadhľadom a brilantným pozorovacím talentom: „Nikdy sa neklame toľko ako za vojny, pred voľbami a po love.“ Svet sa veru veľmi nemení.

Ak necháme nachvíľu bokom najstrašnejšie obete (tie na životoch, zdraví a ľudskej dôstojnosti), je, bohužiaľ, hneď druhou obeťou každého ozbrojeného konfliktu ekonomika a verejné financie. Je to smutné najmä pre vyspelý svet, ktorý už počas covidovej krízy dosiahol verejný dlh porovnateľný s koncom druhej svetovej vojny. Teraz prišla skutočná vojna, možno existenciálna, a finančne je Západ vyčerpanejší ako pred dvomi rokmi.

Aké môžu byť ďalšie ekonomické dôsledky ukrajinského konfliktu? Skúsme vytipovať pár väčších trendov, ktoré boj o Ukrajinu prinesie, zosilní či, naopak, oslabí. Niektoré je asi jednoduchšie odhadnúť než iné.

Menej globalizácie, viac lokalizácie

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.