7. apríla, 20:44

Na Najvyšší súd USA zasadne prvá černoška. Senát potvrdil progresívnu Bidenovu nominantku

Na Najvyšší súd USA zasadne prvá černoška. Senát potvrdil progresívnu Bidenovu nominantkuNa snímke kandidátka na sudkyňu Najvyššieho súdu USA Ketanji Brownová Jacksonová počas vypočutia v americkom Senáte vo Washingtone 21. marca 2022. Foto: TASR/AP

Najdôležitejší justičný orgán Spojených štátov amerických bude mať novú sudkyňu. Stane sa ňou nominantka šéfa Bieleho domu Joea Bidena Ketanji Brownová Jacksonová, ktorá sa v ostatnom čase zviditeľnila viacerými kurióznymi vyjadreniami. Podporila ju aj trojica republikánov.

Senát USA vo štvrtok podvečer potvrdil v pomere 53 ku 47 nominantku prezidenta Joe Bidena na Najvyšší súd Ketanji Brownovú Jacksonovú. Právnička sa tak stáva prvou černoškou, ktorá bude pôsobiť v skupine najdôležitejších sudcov krajiny.

Zvolenie Jacksonovej sa očakávalo. A to aj vzhľadom nato, že jej vyjadrili podporu aj niektorí senátni republikáni. Prvá bola Susan Collinsová zo štátu Maine a neskôr sa pridala dvojica Lisa Murkowskiová z Aljašky a Mitt Romney z Utahu. Zvoleniu napovedal aj kladný výsledok skoršieho procedurálneho hlasovania.

„Toto je úžasný deň, radostný deň, inšpiratívny deň – pre Senát, pre Najvyšší súd a pre Spojené štáty americké,“ reagoval líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.