8. apríla, 08:12

Matyáš Zrno: Ukrajinci budú chcieť bojovať aj o Krym, mieru nedávam veľké šance

Matyáš Zrno: Ukrajinci budú chcieť bojovať aj o Krym, mieru nedávam veľké šanceMatyáš Zrno. Foto: Matúš Zajac

Český reportér Matyáš Zrno sa pred pár dňami vrátil z Kyjeva. V rozhovore s Matejom Gašparovičom hovorí o zálohách pluku Azov v Kyjeve, možných príčinách vraždenia v Buči, aký režim môže vzniknúť na Ukrajine po vojne, prečo nedáva veľké šance mieru a prečo to môže viac vyhovovať Rusom.

Práve ste sa vrátili z Kyjeva, kde ste pokrývali vojnové udalosti pre CNN Prima News. Pred jedenástimi rokmi ste boli v Afganistane ako šéf českého rekonštrukčného tímu. Dá sa tá skúsenosť porovnať?

Bolo to iné, v Afganistane som bol rok, tu to boli tri týždne. Tie konflikty sú diametrálne odlišné, tam to bolo kultúrne celkom odlišné, úplná exotika. Na Ukrajine som bol na miestach, ktoré ani nie sú odlišné od Slovenska, Kyjev je ako Košice, dediny na Ukrajine sú veľmi podobné ako v Česku či na Slovensku, hoci chudobnejšie. Ukrajinu sme predtým vnímali ako rozvrátenú a chudobnú krajinu, ale štandard života sa až tak dramaticky nelíši od toho nášho. Hlavný rozdiel je azda v tom, že majú v hroznom stave cesty. Z vojenského hľadiska bol konflikt iný, v Afganistane to bol asymetrický konflikt, kým na Ukrajine prebieha klasická vojna, akú sme nevideli od druhej svetovej vojny, brutálny boj dvoch veľkých armád s obrovskými stratami.  

Ako sa žilo v Kyjeve, keď ešte hrozilo jeho obkľúčenie?

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.