8. apríla, 06:18

Vojna ukazuje zelené limity

Vojna ukazuje zelené limityIlustračné foto: TASR/Eduard Fašung

Architektom bezuhlíkovej ekonomiky sa naplnili ich predstavy o zdražení fosílnych palív viac a rýchlejšie, než si kedy predstavovali. Naraz sú elektrina, ropa i plyn také drahé, že ženú všetky vyspelé ekonomiky do nebezpečných stagflácií. Ide o stav, keď sa prudko zdražuje a ekonomika zároveň stagnuje alebo sa priamo prepadá.

Zdražovanie bolo umelé a cielené. Na klasické emisné zdroje sa uvaľovali prirážky v podobne emisných kvót. Banky a poisťovne im dávali trestné, neudržateľné úroky v rámci takzvanej zelenej taxonómie. Umelo zvýhodňovali obnoviteľné zdroje.

Miliarda eur denne do Ruska

Elektrina a plyn boli rekordne drahé ešte predtým, než Rusko vtrhlo na Ukrajinu. Potom sa ale rozbehol ďalší prudký vzostup cien. Európa bola postavená pre morálnu a existenčnu dilemu. Je závislá od ruského plynu. Niektoré krajiny na čele s Nemeckom a Českom [aj Slovenskom, pozn. red.] viac ako iné.

Zároveň by však chcela dostať Rusko do ekonomickej izolácie, pretože mu nákupom surovín fakticky financuje brutálnu inváziu na Ukrajine. Ako správne upozornil šéf Európskej rady Charles Michel: každý deň odchádza z krajín Európskej únie do Moskvy za plyn, ropu, uhlie a spol. miliarda eur. Najviac z Nemecka.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.