6. apríla, 18:46

Členské štáty EÚ sa nezhodli na nových sankciách proti Rusku. Orbán zas Putinovi povedal, že za plyn rád zaplatí aj v rubľoch

Členské štáty EÚ sa nezhodli na nových sankciách proti Rusku. Orbán zas Putinovi povedal, že za plyn rád zaplatí aj v rubľochLídri Európskej únie počas rokovania za okrúhlym stolom na summite EÚ 22. októbra 2021. Foto: TASR/AP

Komisia navrhla sankcie, členské štáty ich odmietli. Sporným je zákaz dovozu uhlia vzhľadom na zmluvné podmienky. Diplomati sa o dohodu pokúsia vo štvrtok. Maďarský premiér Viktor Orbán povedal, že ak Rusko chce platiť za zemný plyn v rubľoch, nie je to problém.

Členské štáty EÚ sa nezhodli na nových sankciách proti Rusku, ktoré navrhla Európska komisia (EK). Dôvodom sú podľa nemenovaných zdrojov technické otázky, medzi nimi napríklad aj možné dôsledky prípadného zákazu dovozu uhlia na existujúce zmluvy s Ruskou federáciou. TASR prevzala túto informáciu od agentúry Reuters.

Nový balík sankcií voči Rusku, ktorý v utorok navrhla exekutíva EÚ, musia ešte schváliť vlády eurobloku. Veľvyslanci viacerých členských štátov pri EÚ však počas stredajšieho stretnutia poukázali na viaceré možné problémy tohto v poradí piateho sankčného balíka, uviedli pre Reuters tri zdroje oboznámené so situáciou.

Ďalšie rokovania o balíku sankcií

Možné riešenie týchto otázok nebolo bezprostredne známe, diplomati však podľa Reuters vyjadrili nádej, že sa podarí nájsť kompromis v priebehu štvrtka, keď sa veľvyslanci opäť plánujú stretnúť.

Nové reštriktívne opatrenia EK majú šesť hlavných pilierov a sú odpoveďou na údajné kruté zaobchádzanie s civilným obyvateľstvom na okupovaných ukrajinských územiach. Medzi plánované opatrenia patrí aj zákaz dovozu uhlia z Ruska, zákaz transakcií so štyrmi kľúčovými ruskými bankami či zákaz vstupu lodí a plavidiel prevádzkovaných Ruskom do prístavov v EÚ.

Orbán telefonoval s Putinom

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v stredu telefonicky hovoril s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Navrhol mu okamžité vyhlásenie prímeria na Ukrajine a tiež usporiadanie budapeštianskej schôdzky s európskymi lídrami – francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom – a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Orbán povedal, že po utorňajšom telefonickom rozhovore s americkým exprezidentom Donaldom Trumpom hovoril v stredu „celkom dlho“ aj s Vladimirom Putinom. „Putinovi som navrhol, aby nariadil okamžité prímerie. Navrhol som budapeštianske stretnutie s európskymi lídrami a s ukrajinským prezidentom v záujme dosiahnutia prímeria. Ruský prezident reagoval pozitívne, ale dodal, že pre takýto krok existujú podmienky,“ informoval maďarský premiér.

Orbán zdôraznil, že Maďarsko je zástancom mieru. „Na Ukrajine je 200 000 Maďarov, nesieme zodpovednosť za ich životy,“ podotkol premiér s tým, že je v ich záujme, aby sa Maďarsko nezapojilo do vojny.

Zaplatí aj rubľami 

Na margo ruského zemného plynu Orbán povedal, že ak Rusko chce platiť za zemný plyn v rubľoch, Maďarsko v tom nevidí problém.

Podobné vyjadrenie zaznelo v nedeľu od vicepremiéra a predsedu SaS Richarda Sulíka, za čo ho skritizovali koaliční partneri. Európska únia sa totiž zhodla, že napriek nátlaku Ruska bude za plyn naďalej platiť v eurách a dolároch podľa platných zmlúv. Moskva napokon cúvla a platba v rubľoch momentálne nie je na stole.

Neskôr sa Sulík svoje slová snažil korigovať, ale vyjadrenie si medzičasom všimli ruské médiá.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.