9. apríla, 06:42

Tvrdiť, že vojna na Ukrajine môže urýchliť prechod od fosílnych palív k zeleným energiám, je odvážne. Najmä z globálneho hľadiska

Tvrdiť, že vojna na Ukrajine môže urýchliť prechod od fosílnych palív k zeleným energiám, je odvážne. Najmä z globálneho hľadiskaFoto: Pixabay

Európa rieši v súčasnosti viacero problémov naraz. Potreba eliminovať energetickú závislosť od Ruska a dodržanie cieľov súvisiacich s prechodom na energie z obnoviteľných zdrojov sa nemusia vzájomne vylučovať. Čoraz častejšie sa spomína rýchlejší prechod z fosílnych palív na čistú energiu ako jeden z mála pozitívnych dôsledkov vojny na Ukrajine. Je to však relevantné aj z globálneho pohľadu?

Otázke udržateľnosti sa v súčasnosti venuje čoraz viac pozornosti. Táto globálna otázka je, samozrejme, opodstatnená, dôsledky globálneho otepľovania a klimatickej krízy pociťujeme v posledných rokoch už aj u nás. Rovnako ako pri pandémii COVID-19, aj teraz sa riešia rôzne možnosti, ako vojna na Ukrajine ovplyvní globálnu snahu o znižovanie emisií či prechod z fosílnych palív na energiu z udržateľných zdrojov. Počuť silnejúce hlasy, ktoré tvrdia, že súčasná situácia na Ukrajine môže v konečnom dôsledku urýchliť globálny proces prechodu na energie z obnoviteľných zdrojov.

„Verím, že nedávne udalosti v mnohých častiach sveta urýchlia prechod na ekologickejšie zdroje energie,“ uviedol vo svojom výročnom liste Larry Fink, výkonný riaditeľ gigantu BlackRock, akcionárom spoločnosti.

Austrálsky miliardár Andrew Forrest, predseda spoločnosti Fortescue Future Industries – ktorá sa zameriava na obnoviteľné zdroje energie –, zase tvrdí, že mnohé ekonomiky na celom svete sa teraz snažia urýchliť úplné nahradenie ruských fosílnych palív.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.