7. apríla, 06:21

Poliaci stopli smernicu o minimálnej dani pre nadnárodné firmy. Je za tým pomsta voči Bruselu?

Poliaci stopli smernicu o minimálnej dani pre nadnárodné firmy. Je za tým pomsta voči Bruselu?Poľská vlajka. Ilustračná fotografia. Foto: Pixabay

Ministri financií členských štátov EÚ sa v utorok plánovali definitívne dohodnúť na podobe smernice o minimálnej dani pre nadnárodné korporácie. Návrh však zablokovalo Poľsko, ktoré tým podráždilo Francúzsko predsedajúce Rade Európskej únie. Hoci sa Varšava odvoláva na technikálie, v bruselskom mediálnom prostredí sa objavujú informácie, že môže ísť o odplatu.

Len pred niekoľkými hodinami zverejnila slovenská odnož ekonomického magazínu Forbes aktualizovaný rebríček najbohatších ľudí sveta pre rok 2022. Významná zmena sa uskutočnila hneď na jeho vrchole, keď šéfa spoločnosti Amazon Jeffa Bezosa vystriedal Elon Musk, zakladateľ gigantov Tesla, Space X a PayPal.

Musk svoj majetok medziročne zhodnotil o neuveriteľných 68 miliárd dolárov (62 miliárd eur). Pre zaujímavosť, je to viac než dvojnásobok rozpočtu celého Slovenska na rok 2022, ktorý ráta s výdavkami na úrovni viac ako 25 miliárd eur.

Pri takomto raketovom náraste objemu peňazí v korporátnom sektore národné vlády neraz špekulujú, ako miliardárom ukrojiť kus z koláča a posunúť ho smerom k nižším sociálnym vrstvám, a tiež, ako zabrániť ich účtovným machináciám. Najjednoduchšou odpoveďou na to sú dane a ich efektívny výber.

Štátne kasy získajú desiatky miliárd

Na medzinárodnom poli sa preto pod kuratelou Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v októbri 2021 zrodila dohoda o reforme daňového režimu. Dohoda, ktorú podporilo viac ako 130 štátov z celého sveta, pozostáva z dvoch takzvaných pilierov.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.