6. apríla, 16:10

Koniec francúzskej kampane poznačila smrť židovského mladíka. Favoritmi sú Macron a Le Penová, delí ich pár percent

Koniec francúzskej kampane poznačila smrť židovského mladíka. Favoritmi sú Macron a Le Penová, delí ich pár percentZosnulý židovský mladík Jeremy Cohen. Zdroj: Twitter / European Jewish Congress

Ani pandémia, ani Ukrajina, ani ekonomické otázky. Témou posledného týždňa francúzskej predvolebnej kampane sa po nových skutočnostiach v súvislosti so smrťou židovského mladíka stala bezpečnosť a antisemitizmus. Šance dvojice favoritov sú podľa najnovších prieskumov vyrovnané a aféra najviac škodí Emmanuelovi Macronovi.

Najprv kampaň nemala takmer vôbec spád, bola do veľkej miery o pandémii a úradujúci prezident Emmanuel Macron s kandidatúrou otáľal do posledného momentu. Postupne pribúdali ekonomické témy, ale napokon všetko prevalcovala ruská invázia na Ukrajinu.

Podobne ako pandémia, spočiatku aj kríza na Ukrajine hrala do karát Macronovi, ktorý však rokovaniami s Vladimirom Putinom nedokázal ovplyvniť ruskú politiku. Naopak, ruská invázia napriek širokej medzinárodnej kritike a pokusoch o dialóg nabrala na ohavnosti aj intenzite, len sa preskupili jednotky viac od Kyjeva na východ Ukrajiny.

Opäť téma bezpečnosti

Tento týždeň kampaňou otriasla staronová téma, ktorá si získala vo francúzskej tlači názov „aféra Cohen“. Pred dvoma mesiacmi, 16. februára, zrazila francúzskeho mladíka židovského pôvodu Jérémyho Cohena električka v meste Bobigny.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.