6. apríla, 14:47

Kremeľ hrozí Wikipédii pokutou, ak neodstráni nesúhlasné informácie o vojne na Ukrajine

Kremeľ hrozí Wikipédii pokutou, ak neodstráni nesúhlasné informácie o vojne na UkrajineRuskojazyčná stránka na Wikipédií o vpáde na Ukrajinu. Foto: reprofoto/Wikipedia.org

Otvorená internetová encyklopédia Wikipédia je od začiatku marca v spore s ruským regulačným úradom Roskomnadzor. Ten požaduje, aby sa z ruskojazyčnej verzie stránky odstránili niektoré údaje o ruskom vpáde na Ukrajinu. Začiatkom apríla pohrozil úrad pokutou, pokiaľ nedôjde k splneniu ich požiadaviek.

Ruský informačný a mediálny regulačný úrad Roskomnadzor pohrozil v utorok 5. apríla internetovej encyklopédii Wikipédia pokutou. Úrad obvinil stránku, že obsahuje nepravdivé informácie týkajúce sa vojny na Ukrajine.

„Dňa 4. apríla Roskomnadzor na základe žiadosti Generálnej prokuratúry Ruskej federácie zaslal vedeniu Wikipédie žiadosť o obmedzenie šírenia nespoľahlivých spoločensky významných údajov,“ informuje úrad na svojej stránke.

Podľa ruských regulátorov sa na stránke internetovej encyklopédie (respektíve na ruskojazyčnej verzii článku Ruská invázia na Ukrajinu 2022) objavujú nedôveryhodné či klamlivé informácie ohľadom ruského vpádu na Ukrajinu. Ten Kremeľ vytrvalo označuje ako špeciálnu vojenskú operáciu.

Šírenie nepravdy

Autori daných skutočností vraj týmto spôsobom zámerne skresľujú informácie a ovplyvňujú používateľov internetu nepravdivými správami, pričom v článkoch sa presadzuje výlučne protiruská interpretácia udalostí. Roskomnadzor tiež pripomenul, že Wikipédiu už v minulosti dvakrát vyzval na odstránenie „nezákonných informácií“.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.