5. apríla, 17:28

Zelenskyj by si nemal znepriateliť európskych politikov

Zelenskyj by si nemal znepriateliť európskych politikovUkrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prihovára z Kyjeva pv noci 31. marca 2022. Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident v posledných dňoch napadol Viktora Orbána, Angelu Merkelovú či Nicolasa Sarkozyho. Viacero vecí na jeho obvineniach pritom nesedí. Je tu však ešte jedna vec, Ukrajina bude potrebovať pomoc európskych krajín aj po vojne, Zelenskyj by si preto mal dať pozor, koho a za čo kritizuje.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystupuje na pódiu svetovej politiky v osobitnom takpovediac chránenom režime, keď si môže dovoliť voči svojim európskym partnerom veci, aké by nikomu inému dovolené neboli. Je to pochopiteľné vzhľadom na jeho postavenie prezidenta štátu napadnutého mocnejším nepriateľom, keď sme každú chvíľu konfrontovaní s mimoriadnym utrpením Ukrajincov. Posledným príkladom je odsúdeniahodná masakra v meste Buča.

Chránený režim však nemusí vydržať večne a Zelenskyj by s tým mal rátať.

Zelenský karhal Merkelovú a Sarkozyho

Najnovšie Zelenský pozval na Ukrajinu Angelu Merkelovú a Nicolasa Sarkozyho, ktorí už dávno nie sú vo svojich úradoch, aby sa v Buči presvedčili, kam viedli ich „ústupky voči Rusku za posledných štrnásť rokov“.

Mal tým na mysli to, že na bukureštskom samite NATO v roku 2008 Američania presadzovali schválenie Akčného plánu pre Ukrajinu a Gruzínsko, po splnení ktorých by sa obe krajiny stali členmi NATO, ale proti tomu sa v zákulisí postavili práve menovaní lídri Nemecka a Francúzska. Miesto Akčného plánu bola schválená len politická deklarácia s prísľubom budúceho členstva. Neprijali ste nás hneď do NATO, preto sa stala Buča, tak to Zelenskyj postavil.

Otázka znie: sedí to?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.