5. apríla, 14:04

Kotleba do väzenia nepôjde, ale stratí mandát. V kauze šekov dostal podmienku. Hamran: Mali by sme sa zaoberať aj ĽSNS

Kotleba do väzenia nepôjde, ale stratí mandát. V kauze šekov dostal podmienku. Hamran: Mali by sme sa zaoberať aj ĽSNSNa snímke poslanec NR SR Marian Kotleba (ĽSNS) počas 60. schôdze Národnej rady SR 16. marca 2022 v Bratislave. Foto: Pavol Zachar/TASR

AKTUALIZOVANÉ Líder ĽSNS Marian Kotleba do väzenia nepôjde, aspoň zatiaľ. Najvyšší súd totiž zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu v kauze šekov na sumu 1 488 eur. Zároveň ho však uznal vinným za to, že touto číselnou symbolikou verejne sympatizoval s neonacizmom a uložil mu iba podmienečný trest. Po tomto verdikte príde o poslanecký mandát.

Najvyšší súd SR sa dnes zaoberal odvolaním lídra ĽSNS Mariana Kotlebu v kauze kontroverzných šekov. Senát na čele s predsedom Pavlom Farkašom rozhodol, že nacionalistický politik je vinný z prejavu sympatie s neonacizmom a uložil mu trest odňatia slobody na šesť mesiacov. Výkon trestu je však odložený a skúšobná doba predstavuje jeden rok a šesť mesiacov.

Súd zároveň zrušil verdikt prvostupňového Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v celom rozsahu. Ten na jeseň roku 2020 vymeral Kotlebovi trest odňatia slobody v dĺžke štyri roky a štyri mesiace.

Najvyšší súd na rozdiel od Špecializovaného trestného súdu nedospel k záveru, že by Kotleba ideológie smerujúce k potlačeniu základných práv a slobôd aj propagoval. „Takéto konanie nebolo spoľahlivo a bez akýchkoľvek pochybností preukázané,“ dodal šéf senátu.

Z parlamentu musí odísť

Keďže je Kotleba odsúdený za spáchanie úmyselného trestného činu, automaticky príde o mandát poslanca. Nahradiť by ho mala Slavěna Vorobelová, ktorá však nie je členkou ĽSNS. Vorobelová kandidovala v posledných parlamentných voľbách po boku Kotlebovej strany ako šéfka Národnej koalície.

„Za pomoc chudobným rodinám – 18 mesačná podmienka! V skutočnosti však je trest úplne iný – strata mandátu poslanca NR SR! A o to celý čas išlo. Úloha systému bola splnená, pretože sa vôbec nebojovalo o môj pobyt za mrežami, ale len o zbavenie Mariana Kotlebu poslaneckého mandátu. Nateraz toľko a komplexné zhodnotenie vydám v najbližších dňoch,“ reagoval na sociálnej sieti odsúdený predseda ĽSNS.

Kotleba: Za každú cenu ma chceli dať dole

Kotleba už vopred avizoval, že na dnešné zasadnutie nepríde. Svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že sa musí starať o svojho chorého syna, ktorého matka sa nachádza v zahraničí. Súdu doručil ospravedlnenie iba v pondelok 4. apríla.

Verejné zasadnutie sa tak konalo v Kotlebovej neprítomnosti. To sa nepáčilo politikovmu advokátovi Tomášovi Rosinovi, ktorý uviedol, že podľa neho na to neboli splnené podmienky. Nesúhlasil tiež so spochybňovaním potvrdenia od lekára, ktoré líder ĽSNS súdu zaslal.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.