5. apríla, 13:26

Platba rubľami za plyn nie je na stole. Sulík sa pri Rusku a Ukrajine opäť blysol ťarbavým vyhlásením

Platba rubľami za plyn nie je na stole. Sulík sa pri Rusku a Ukrajine opäť blysol ťarbavým vyhlásenímRichard Sulík. Foto: Martin Baumann/TASR

Buď minister mechanizmu platieb za plyn nerozumie, čo sa málokomu chce veriť, alebo v takej vážnej situácii, ako je na Ukrajine, opäť neváži slová.

V nedeľu sčerilo éter vyjadrenie ministra hospodárstva Richarda Sulíka. „Keď je tu podmienka platiť rubľom, tak plaťme rubľom.” Reagoval na požiadavku ruského prezidenta, aby odberatelia platili za ruský plyn v ruskej mene. Sulíkovo vyjadrenie stojí za pozastavenie hneď z dvoch dôvodov.

V prvom rade, platba v rubľoch má politický rozmer. Európska únia je od rozpútania ruskej invázie na Ukrajinu, až na malé výnimky v prípade staronového maďarského premiéra Viktora Orbána, neobvykle jednotná.

Zhodla sa na viacerých balíkoch sankcií proti Rusku, pomáha Ukrajine dodávkami zbraní (okrem Maďarska, na čo Kyjev nezabúda) a podporuje ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského pri obrane proti ruským vojskám.

Keď Putin pohrozil, že bude vyžadovať od „nepriateľských štátov“ platby za plyn v rubľoch, Únia aj G7 to odmietli. EÚ si zachovala spoločný postoj, nikto sa nátlaku Ruska nepoddal. Napriek tomu, že sa krátko predtým zastavila prevádzka plynovodu Jamal.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.