4. apríla, 19:20

Prečo je Maďarsko iné

Prečo je Maďarsko inéFoto: Orbán/FB

Eduard Heger poslal Viktorovi Orbánovi gratulačnú esemesku. Jej text nepoznáme, spôsob bol volený tak, aby Heger nebudil zbytočnú pozornosť.

Maďarsko je skrátka iné. Až prekvapivo iné. Inak sa správa k Východu, nielen Ukrajine a Rusku, ale aj k Číne či Turecku, a inak sa správa aj k Západu. Čím to vlastne je?

Začnime najskôr prekvapením z nedele. Orbán uspel spôsobom, ktorý prekvapil aj slovenských Maďarov. Čakalo sa, že zrejme vyhrá, aj keď úplnú istotu pred voľbami nemá nikto, ale že získa ústavnú väčšinu, dokonca viac poslancov ako pred štyrmi rokmi, to bolo sci-fi. Na čele vlády stojí už 12 rokov vkuse, ale premiérom bol už aj predtým a v politike je od roku 1989, keď verejne vystúpil na opakovanom pohrebe Imreho Nagya.

Takú kariéru inde v Európe nenájdete. Stále je pritom relatívne mladý (má 58 rokov), v jeho veku niektorí politici iba začínajú. On je už najdlhšie slúžiacim premiérom v EÚ, od roku 2002 nezískal vo voľbách menej ako 41 percent, nikto v okolí nedokáže vo vrcholovej politike pôsobiť vyše 30 rokov, byť v konflikte s Bruselom, Berlínom aj s Washingtonom (odkedy vládne Biden) a vyhrať voľby s ústavnou väčšinou.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.