Na Ukrajine vieme, že nevieme

Daniel Kaiser
Na satelitnej snímke kostol (uprostred) a miesto pravdepobného masového hrobu v ukrajinskom meste Buča v Kyjevskej oblasti. Foto: TASR/AP

Na Ukrajine vieme, že nevieme

Ruská armáda sa koncom minulého týždňa sťahovala z okolia Kyjeva a v obci Buča, vzdialenej od metropoly necelých 40 kilometrov, vraj po sebe zanechala stovky mŕtvych civilistov, podľa starostu Buče viac ako tristo. Ukrajinské ministerstvo obrany používa pojem ukrajinská Srebrenica (v Srebrenici idú najvyššie odhady počtu zmasakrovaných Bosniakov srbskými vojakmi až k ôsmim tisícom). Politici hovoria o ruských vojnových zločinoch.

Na satelitnej snímke kostol (uprostred) a miesto pravdepobného masového hrobu v ukrajinskom meste Buča v Kyjevskej oblasti. Foto: TASR/AP

To, že sympatizujeme s obeťou agresie, by nemalo znamenať slepú dôveru vo všetko, čo nám tá obeť o svojom údele hovorí. Buču si ukrajinská vláda vybrala ako symbol svojho utrpenia pre zahraničie. Svetom obiehajú hrozné zábery bezvládnych obetí ruského vyčíňania pohodených na ceste, každých pár stoviek metrov mŕtvola.

Pochybnosti môžu vznikať aj jednoduchou úvahou, prečo by Rusi, ktorí sa od Kyjeva nesťahovali v úteku, ale najskôr to sami oznámili, nechali na ulici váľať postrieľané mŕtvoly civilistov, dokonca s rukami zviazanými za chrbtom. Možno im je nejaká ich povesť na Západe medzitým úplne ľahostajná, zodpovedalo by to ich spôsobom, keď v priebehu vojen prestali brať ohľady aj na vlastných civilistov, nieto ešte na civilistov nepriateľa. Ale prečo sa takto správajú v takej vypätej chvíli, ako je teraz, keď vrcholí bitka o kurz rubľa a oni napäto čakajú, ktorý zo štátov EÚ prvý vystúpi z radu a začne im za plyn platiť v rubľoch? Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba žiada proti Rusku „nové zničujúce sankcie G7 TERAZ“.

Daniel Kaiser

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]