4. apríla, 16:33

Čo máme spraviť s Ukrajinou? Komentátor Ria Novosti navrhuje rozdelenie štátu, úplné odnárodnenie a prevýchovu obyvateľstva

Čo máme spraviť s Ukrajinou? Komentátor Ria Novosti navrhuje rozdelenie štátu, úplné odnárodnenie a prevýchovu obyvateľstvaUkrajinská vlajka veje nad metropolou Kyjev, vpravo pamätník Veľkej vlasteneckej vojny v nedeľu 13. februára 2022. Foto: TASR/AP

Ruská štátna agentúra Ria Novosti zverejnila polemiku o tom, čo by malo Rusko spraviť s Ukrajinou. Hovorí sa tu o trestaní vojakov i ľudu či o úplnom odnárodnení Ukrajincov vrátane cenzúry, zákazov vzdelávania alebo stavania pomníkov pre tamojších ruských osloboditeľov. Niektoré návrhy pripomínajú obdobie, keď Slováci zažívali na konci životného príbehu Uhorska časy najtvrdšej maďarizácie.

Čo by mala Moskva spraviť s Ukrajinou, pýta sa v titulku komentára pre Ria Novosti autor Timofej Sergejcev. V článku z nedele (3. apríla) zároveň ponúka odpovede, ale z niektorých ide mráz po chrbte.

„Ešte v apríli minulého roka sme písali o nevyhnutnosti denacifikácie Ukrajiny. Nacistickú, banderovskú Ukrajinu, nepriateľa Ruska a nástroj Západu na zničenie Ruska, nepotrebujeme,“ uvádza v úvode Sergejcev a pripomína, že v týchto časoch sa problematika posunula do praktickej roviny.

Má tým na mysli ruský vojenský vpád na Ukrajinu, ktorý Kremeľ označuje „špeciálna vojenská operácia“ s cieľom „denacifikovať“ nášho východného suseda. Tento krok je podľa autora potrebný vtedy, keď významná časť národa, podľa neho v zásade väčšina, bola „vtiahnutá do nacistického režimu“.

Ukrajina sa v jeho očiach v takom stave nachádza, prečo v tomto prípade neplatí veta – dobrí ľudia, zlá vláda. Tamojší voliči totiž hlasovali za Porošenka alebo Zelenského či schvaľovali „cestu k mieru skrz bleskovú vojnu“ v uliciach ruskojazyčných miest na Ukrajine.

Zlý ľud, zlá vláda

Sergejcev taktiež odmieta, že je zásadný rozdiel medzi bežným ukrajinským vojskom a plukmi nacionalistov. Obe skupiny sú podľa neho rovnako zapojené do genocídy ruského národa či páchania vojnových zločinov. Musí teda nastať zúčtovanie, no nielen s ukrajinskými ozbrojencami.

„Všetky organizácie, ktoré boli spojené s praktikovaním nacizmu, budú zrušené a zakázané. Na vine je však aj značná časť obyvateľov, ktorí sú pasívni nacisti, spolupáchatelia nacizmu… Spravodlivý trest tejto časti obyvateľstva je znášanie nevyhnutných útrap spravodlivej vojny proti nacistickému režimu, vedenej čo najopatrnejšie a najrozvážnejšie vo vzťahu k civilistom,“ vysvetľuje autor.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.