4. apríla, 14:13

Slovensko má problém. Ak sa neprispôsobí elektromobilite, stratí 85-tisíc pracovných miest

Slovensko má problém. Ak sa neprispôsobí elektromobilite, stratí 85-tisíc pracovných miestNové elektrické vozidlá nemeckej automobilky Volkswagen. Foto: TASR/DPA

A je to vonku, po úvodných správach, že nástup elektromobilov nijak výrazne neohrozí zamestnanosť v automobilovom priemysle a dôjde skôr k presunu zamestnancov na pozície s inou náplňou práce, je tu informácia o reálnejších dopadoch elektromobility na slovenský automobilový priemysel. Slovensko má problém, ak sa neprispôsobí novej situácii, príde o 85-tisíc pracovných miest.

Ako uvádza mediálny portál EÚ Euractiv Slovensko momentálne čelí veľkej výzve v podobe transformácie automobilového priemyslu. Ak sa neprispôsobí nastupujúcej mohutnej vlne elektromobility aj v oblasti vývoja a finálnej výroby, reálne mu hrozí strata približne 85-tisíc pracovných miest.

Elektrické autá sú totiž špecifické na vývoj aj výrobu, tá pri správnej organizácii nepotrebuje toľko pracovníkov. V kombinácii s utlmovaním výroby áut so spaľovacími motormi tak príde veľký odliv ponuky práce. 

„Neschopnosť prispôsobiť sa novým okolnostiam pri prechode na elektromobilitu môže v najhoršom prípade viesť k poklesu národného HDP do roku 2040 a neskôr na úroveň o desať percent nižšiu ako v prípade najlepšieho scenára. Celková zamestnanosť by mohla klesnúť o 4,5 percenta v porovnaní s úrovňou v roku 2020, čo v realite predstavuje stratu približne 85-tisíc pracovných miest,” uvádza štúdia Globsec, ktorá vznikla v spolupráci s organizáciou Slovak Electric Vehicle Association (SEVA). 

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.