4. apríla, 11:53

Heger: Nacizmus, fašizmus a komunizmus majú na Slovensku verných prívržencov. A práve tí sú dnes spojencami Putina

Heger: Nacizmus, fašizmus a komunizmus majú na Slovensku verných prívržencov. A práve tí sú dnes spojencami PutinaPredseda vlády Eduard Heger pošas kladenia venca pri spomienke oslobodenia Bratislavy. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Demokracia nesmie byť naivná ani zhovievavá k tým, ktorí ju chcú zvrhnúť. Pri príležitosti 77. výročia oslobodenia Bratislavy to v pondelok vyhlásil premiér Eduard Heger (OĽaNO). Zúčastnil sa na spomienke pri pomníku víťazstva na bratislavskom Námestí Eugena Suchoňa.

„Demokracia je tolerantná, slobodná, ale nesmie byť naivná ani zhovievavá voči tým, ktorí ju chcú zvrhnúť a nahradiť totalitou. Demokratický charakter Slovenska ubránime. Slovensko zostane slobodnou krajinou pre nás i pre budúce generácie,“ uviedol premiér na sociálnej sieti.

Heger pripomenul, že v roku 1945 Bratislavu oslobodili vojaci 2. ukrajinského frontu spolu s rumunskými vojakmi. „Oslobodili ju od skutočných nacistov, ktorí sa počas druhej svetovej vojny na základe zvrátenej ideológie dopustili strašných zverstiev,“ zdôraznil s tým, že v bojoch o naše hlavné mesto padlo 742 sovietskych vojakov. „Venujme im pietnu spomienku. Prišli o život na cudzom území, ďaleko od svojich domov. Prišli o život za nás,“ doplnil.

Premiér označil za „veľkú iróniu dejín“, keď ruský prezident Vladimír Putin ospravedlňuje barbarský útok na demokratickú Ukrajinu jej denacifikáciou. „Je to z jeho strany bezohľadná manipulácia s dejinami v záujme zvrhnutia demokratickej ukrajinskej vlády. Nacizmus, fašizmus, komunizmus sú totalitné ideológie. A hoci zanechávajú za sebou milióny mŕtvych, majú aj na našom Slovensku svojich verných prívržencov. A práve títo ľudia sú dnes spojencami Vladimíra Putina. Na nich Putinova propaganda stavia, že to budú oni, ktorí rozvrátia náš demokratický poriadok. Dnes, keď vyjadrujem úctu obetiam oslobodenia Bratislavy, si tu na tomto mieste nahlas povedzme, že im to nedovolíme,“ uzavrel Heger.

Naď: Je potrebné odsúdiť aj súčasné neprávosti na Ukrajine

Oslobodenie Bratislavy si pripomenul aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). „Nezabudnime na utrpenie, bolesť a odvahu vojakov, ktorí nám priniesli slobodu a s jasným postojom odsúďme utrpenie civilného obyvateľstva, ktorým nemecké okupačné vojenské a bezpečnostné jednotky a ich slovenskí prisluhovači vzali nielen ich domovy a majetok, ale v mnohých prípadoch aj to najcennejšie, ich životy,“ vyhlásil vo svojom profile na sociálnej sieti minister.

Doplnil, že odsúdiť je potrebné aj súčasné neprávosti na Ukrajine, ktoré by občanov Slovenska nemali nechať ľahostajnými.

Korčok si zapálil sviečku

Oslobodenie si pripomenul aj šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS), ktorý sa aj z úcty k obetiam oslobodenia nepôjde k žiadnemu z bratislavských pamätníkov a úctu im všetkým vyjadril prostredníctvom zapálenej sviečky.

„Je mi úprimne ľúto, ale nedokážem sa dnes ísť pokloniť k žiadnemu pamätníku v Bratislave Nemôžem tak urobiť, pretože Rusko dnes zdôvodňuje svoju agresiu na Ukrajine propagandou o denacifikácii a pamiatku obetí fašizmu z druhej svetovej vojny pošliapava zabíjaním nevinných civilistov a ničením štátu, ktorý sa previnil len tým, že chce samostatne existovať,“ vyhlásil Korčok. Ten posiela v deň oslobodenia Bratislavy jasný odkaz do Moskvy. „Skončite okamžite túto nezmyselnú vojnu,“ vyhlásil.

Prezidentka: Hrdinstvo tých, ktorí prispeli k oslobodeniu, bude vždy hodné vďaky

Aj napriek hrôzam, ktoré sledujeme na Ukrajine, a krutosti, ktoré tam dnes ruská armáda pácha, by sme nemali mať zaslepené oči a vinu súčasnosti prenášať do minulosti. Rovnako ako nemožno terajšiu úctu k minulosti vnímať ako legitimizáciu súčasného kremeľského režimu. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla pri príležitosti 77. výročia oslobodenia Bratislavy.

„Hrdinstvo a pomoc tých, ktorí prispeli k nášmu oslobodeniu a celkovo k porážke fašizmu v druhej svetovej vojne, zostane vždy hodné spomienky a našej vďaky,“ skonštatovala na sociálnej sieti Čaputová. Ako pripomenula, hlavné mesto Slovenskej republiky bolo oslobodené 4. apríla 1945 v rámci Bratislavsko-brnianskej operácie, na ktorej sa podieľalo 28 sovietskych a 14 rumunských divízií. Viac ako 700 vojakov tam položilo život.

(tasr, sita)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.