8. apríla, 06:17

Čo spraví migračná kríza Ukrajincov s cenami nehnuteľností na Slovensku?

Čo spraví migračná kríza Ukrajincov s cenami nehnuteľností na Slovensku?Na snímke vojnoví utečenci z Ukrajiny ubytovaní v internáte Strednej odbornej školy technickej v Košiciach 3. marca 2022. Foto: TASR/František Iván

Vývoj na trhu s realitami bude závisieť najmä od počtu odídencov z Ukrajiny, ktorí sa na Slovensku usadia, tvrdia analytici. Ukáže sa to však až v dlhšom časovom horizonte. Centrálna banka varuje pred možným spľasnutím realitnej bubliny.

Výrazne rastúce ceny nehnuteľností na Slovensku v posledných rokoch ovplyvňovalo viacero zásadných faktorov. Pandémia COVID-19 napríklad výrazne spomalila výstavbu nových bytov. Súčasne sa zvýšili vstupné náklady pre stavebné firmy, čo posilnilo inflačné tlaky v ekonomike. „Smerom nahor sa ceny na realitnom trhu aktuálne tlačia aj pre rýchlo rastúce ceny stavebných materiálov, čo sa prejavuje hlavne pri novostavbách, ktoré sa teraz dostávajú na trh,“ hovorí analytička Jana Glasová z 365.bank.

Podľa Zväzu stavebných podnikateľov sa najvýraznejšie pohli ceny ocele a dreva, ktoré počas dvoch rokov zdraželi trojnásobne. Rastú aj ceny skla a produktov z plastu, pričom sa očakáva, že tento trend bude počas najbližších mesiacov pokračovať.

Nárast cien sa už niekde zastavil

Ceny realít stúpajú ešte aj v súčasnosti, hoci už nie tak prudko ako pred časom, ale ponuka je aspoň vo väčšine regiónov stále nižšia než dopyt.

Priemerná cena väčších aj menších bratislavských bytov v 1. štvrťroku tohto roka medzikvartálne stagnovala a niekde dokonca až mierne klesala. Je to najmä preto, že hlavné mesto sa dostalo do fázy, keď z realitného trhu zmizla drvivá väčšina novostavieb a v ponuke zostali najmä staršie a lacnejšie byty. Aktuálna neistota môže developerov od výstavby skôr odradiť, takže ponuka bytov sa asi zásadne nezmení.

Vysoký dopyt po bytoch je v krajských mestách, ako Nitra, Prešov či Trenčín, a ten spôsobil aj dvojciferný nárast ich cien. Dokumentujú to aktuálne údaje realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

Anomáliou trhu je, že sa ceny dvojizbových bytov vo viacerých regiónoch dotiahli takmer na úroveň trojizbových. „Napriek pomerne nízkym nárastom cien dvojizbových bytov na väčšine Slovenska je ich aktuálna cena v porovnaní s trojizbovými vysoká. V niektorých častiach je medzi nimi rozdiel doslova pár tisíc eur. Najviac sa priblížili v Bratislave V, Nitre a Banskej Bystrici,“ poznamenáva analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský.

Pružinský dodáva, že stagnácia cien trojizbových bytov môže ukazovať, že dosiahli hranicu, ktorú si už väčšina ľudí nemôže dovoliť.

Hypotéky stále dosahujú nové rekordy

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.