4. apríla, 06:06

Pápež pri návrate z Malty: Pracujeme na stretnutí s patriarchom Kirillom

Pápež pri návrate z Malty: Pracujeme na stretnutí s patriarchom KirillomFrantišek prichádza do Baziliky sv. Pavla počas druhého a záverečného dňa jeho apoštolskej návštevy 3. apríla 2022 v maltskom Rabate. Foto: TASR/AP

Pôjde pápež na Ukrajinu, hovoril s ruským prezidentom Putinom a čo by mu chcel teraz povedať? Prinášame prepis odpovedí pápeža Františka na otázky novinárov, ktorí s ním boli na jeho 36. apoštolskej ceste na Malte. Hovoril aj o dojmoch z Malty a o svojom zdravotnom stave.

Vaša cesta do Ukrajiny sa zdá byť stále viac nevyhnutná. Je možná a ak áno, za akých podmienok?

Opýtal sa pontifika novinár z média RNA. Pápež mu odpovedal:

„Vojna je vždy krutosť, neľudská vec, ktorá ide proti ľudskému duchu, nehovorím kresťanskému, ľudskému. Je to duch Kaina, duch ‚kainistu‘… Som ochotný urobiť čokoľvek, čo treba urobiť, a Svätá stolica, najmä jej diplomacia, kardinál Parolin a Monsignor Gallagher robia všetko, ale všetko sa nedá zverejniť z obozretnosti, dôvernosti, ale robíme maximum práce. Medzi možnosťami máme cestu a sú dve možné cesty: o jednu ma požiadal poľský prezident, aby som poslal kardinála Krajewského na návštevu Ukrajincov, ktorí boli prijatí v Poľsku – už išiel dvakrát, priviezol dve sanitky a zostal tam s nimi, ale urobí to znova, je ochotný to urobiť; o druhej ceste, na ktorú sa ma už niekto pýtal, viac než jeden človek, som úprimne povedal, že som tam chcel ísť, že moja ochota stále je, nehovorím nie, som k dispozícii.

Počuli sme, že uvažujete o ceste na Ukrajinu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.