4. apríla, 05:50

Menej medzinárodného obchodu a globalizácie viac mieru neprinesie

Menej medzinárodného obchodu a globalizácie viac mieru neprinesieFoto: Macron/FB

Koniec globalizácie by svetu nepriniesol ani blahobyt, ani bezpečnosť. Medzinárodný obchod je prínosný nielen pre Západ, ale aj pre rozvojové štáty. Bez obchodu hrozia ozbrojené konflikty a migrácia. Potrebujeme dobrú globalizáciu, ktorá prinesie mier a prosperitu.

Koniec globalizácie, o ktorom v posledných týždňoch počúvame z rôznych strán, neveští nič dobrého. Komentár Lenky Zlámalovej, ktorý uverejnil aj Štandard, popisuje príčiny – obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou, pandémia čínskeho koronavírusu a vojna na Ukrajine.

Spoločným menovateľom udalostí sú štátne zásahy. Obmedzenie výroby a medzinárodného obchodu v dobe pandémie bolo viac výsledkom vládnych reštrikcií než samotnej choroby. A koniec obchodu medzi Európou a Ruskom je viac dôsledkom sankcií ako samotnej vojny. Globálna ekonomická spolupráca nie je politickou prioritou.

Lokalizácia sľubuje väčšiu stabilitu a posilnenie domácej ekonomiky. To je nepochybne lákavé ako politický program. Úlohu v tom zohráva aj prirodzená nedôvera voči cudzincom. Výsledkom však zrejme bude menej blahobytu a napokon i menšia bezpečnosť.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.