2. apríla, 06:26

Blíži sa mierová dohoda? Rusko vraj súhlasí s rokovaniami na úrovni Putina a Zelenského

Blíži sa mierová dohoda? Rusko vraj súhlasí s rokovaniami na úrovni Putina a ZelenskéhoPes beží okolo vraku ruského tanku v obci Dmytrivka pri Kyjeve počas 38. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v sobotu 2. apríla 2022. FOTO TASR/AP

VOJNA NA UKRAJINE: SLEDUJEME ONLINE

22:02 Vladimir Kličko vyzdvihol pomoc Nemecka Ukrajine

Vladimir Kličko, bývalý ukrajinský šampión v boxe, ktorého brat je primátorom Kyjeva, po sérii stretnutí s nemeckými predstaviteľmi v Berlíne vyzdvihol Nemecko za jeho pomoc Ukrajine. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.

Kličko a jeho brat Vitalij, tiež bývalá boxerská hviezda, majú silné väzby na Nemecko, pretože tam strávili  väčšinu svojej profesionálnej kariéry. Krátko po vypuknutí vojny obaja bratia obvinili Berlín, že nedokázal Ukrajine dostatočne pomôcť, aby sa mohla účinnejšie brániť ruskej invázii, ktorá sa začala 24. februára.

Agentúra Reuters poznamenala, že nemecká vláda urobila za posledných šesť týždňov niekoľko zásadných obratov v zahraničnej i vnútornej politike: keď súhlasila s odoslaním zbraní Ukrajine; pozastavila projekt plynovodu s Ruskom, ktorý obchádza Ukrajinu; a prisľúbila, že zvýši výdavky na obranu.

Počas návštevy Klička, ktorý krátko pred vypuknutím vojny narukoval do ukrajinských jednotiek územnej obrany, nemecké médiá priniesli fotografie z jeho stretnutí s kancelárom Olafom Scholzom a ministrami zahraničných vecí, financií a hospodárstva.

21:32 Mierové rokovania pokročili natoľko, že o nich môžu rokovať priamo obaja prezidenti, uznáva podľa Ukrajiny aj ruská strana

Rusko uviedlo, že návrhy mierovej zmluvy medzi Kyjevom a Moskvou pokročili natoľko, aby o nich už mohli rokovať priamo prezidenti oboch krajín Volodymyr Zelenskyj a Vladimir Putin, tvrdí šéf ukrajinskej vyjednávacej delegácie Davyd Arachamija.

Rusko vraj akceptuje ukrajinské požiadavky okrem postoja k otázke Krymu.

Podľa Arachamija ruská strana súhlasila s ukrajinským postojom, že návrhy dokumentov sú dostatočne vypracované na to, aby mohli byť vedené priame rozhovory medzi oboma prezidentmi. Miestom rokovania by bola pravdepodobne turecká Ankara.

20:22 V ukrajinskom meste Buča našli novinári na ulici najmenej 20 tiel civilov

Na jednej z ulíc ukrajinského mesta Buča severozápadne od Kyjeva spozorovali novinári agentúry AFP v sobotu ležať telá najmenej 20 mužov v civilnom odeve. Spravodajcovia do tohto mesta, v ktorom sa v posledných týždňoch odohrávali ťažké boje, vstúpili spolu s ukrajinskými silami po tom, čo sa odtiaľ stiahli ruské jednotky.

Vo videu zverejnenom online bolo vidieť na ceste v obytnej oblasti Buče telá mužov, z ktorých jeden mal spútané ruky za chrbtom a vedľa neho ležal otvorený ukrajinský pas. Hoci príčina smrti týchto osôb nebola bezprostredne známa, najmenej jeden z nich mal na hlave strelné zranenie. Farba kože mŕtvych mužov mala bledý voskový odtieň, čo môže naznačovať, že tam ležali zrejme už niekoľko dní.

Ukrajinskí predstavitelia uviedli, že nemajú informácie o identite obetí, ani o tom, ako zomreli. „Toto územie nebolo pod kontrolou Ukrajiny“, keď boli zabití, povedal pre AFP pod podmienkou anonymity regionálny predstaviteľ. „Mohli by to byť civilisti zabití počas bombardovania alebo ich mohli zastreliť ruskí vojaci. Budú sa tým zaoberať poriadkové sily,“ dodal.

19:28 V Černobyle už opäť veje modro-žltá vlajka

V areáli bývalej jadrovej elektrárni v Černobyle dnes bola slávnostne vztýčená ukrajinská vlajka. Stalo sa tak potom, čo sa z miesta stiahli ruské jednotky, ktoré elektráreň okupovali od prvých dní vojny na Ukrajine. Rusi sa stiahli aj z kľúčových oblastí Hostomeľ a Irpiň, ktoré sú dôležité pre prípadné ovládnutie Kyjeva.

Fotografia mapy z dnešných Financial Times ukazuje, ktoré miesta Ukrajinci získali opäť pod kontrolu (žltou fabrou):

19:02 Zelenskyj obvinil ustupujúce ruské sily z nastražovania mín na severe Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu obvinil ruských vojakov, ktorí ustupujú alebo sú vytláčaní ukrajinskými silami, že úmyselne nastražujú míny v oblastiach severnej Ukrajiny. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.

„Na severe našej krajiny útočníci ustupujú. Je to pomalé, ale zjavné. Na niektorých miestach sú vytláčaní pomocou bojov, inde svoje pozície opúšťajú sami,“ povedal Zelenskyj vo videu zverejnenom v sobotu. „Nastražujú míny na celom tomto území. Podmínované sú domy, vybavenie a dokonca aj telá mŕtvych ľudí,“ dodal. Pre svoje tvrdenia však nepredložil nijaké dôkazy.

Ruské ministerstvo obrany na žiadosť o komentár v tejto veci nereagovalo. Agentúra Reuters uvedené obvinenia prezidenta Zelenského nevedela nezávisle overiť.

Bezpečnostné zložky v sobotu po tom, ako sa v obci Dmytrivka západne od Kyjeva našlo za deň vyše 1 500 výbušnín, varovali ľudí žijúcich v mestách a obciach Kyjevskej oblasti, ktoré sa nedávno podarilo Ukrajine oslobodiť, aby boli opatrní.

18:03 Ukrajinskí vojaci opäť ovládli viac ako 30 miest a obcí Kyjevskej oblasti

Ukrajinské jednotky získali naspäť kontrolu nad viac ako 30 obcami v Kyjevskej oblasti, uviedol v sobotu poradca ukrajinského prezidenta Olexij Arestovyč s tým, že Ukrajina opäť ovládla i mestá Buča a Brovary.      

Ako informovala televízia Sky News, Arestovyč súčasne upozornil, že na východnej a južnej Ukrajine naďalej prebiehajú intenzívne boje, najmä o ovládnutie prístavného mesta Mariupol.

Ďalší poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, Mychajlo Podoľak, v sobotu potvrdil, že ruské sily sa „rýchlo sťahujú“ z Kyjevskej a Černihivskej oblasti na severe Ukrajiny.

„Vzhľadom na všetky pohyby a koncentráciu okupačných jednotiek je celkom jasné, že Rusko zvolilo ako prioritnú inú taktiku,“ dodal Podoľak v správe na sieti Telegram.

Podľa neho ruské jednotky majú za úlohu „stiahnuť sa smerom na východ a juh, udržať si kontrolu nad rozsiahlymi okupovanými územiami (nielen v Doneckej a Luhanskej oblasti) a tam si upevniť pozície (…), aby mohli diktovať svoje podmienky“.

Britská spravodajská televízia Sky News s odvolaním sa na britské ministerstvo obrany v sobotu informovala, že ruské sily sa stiahli aj zo strategicky kľúčového letiska Hostomel neďaleko Kyjeva.

17:46 Z Ukrajiny ušlo už vyše 4 milióny ľudí

Ukrajinu od začiatku ruskej invázie 24. februára opustilo už takmer 4,14 milióna obyvateľov, pričom sa Slovensko prišlo 294 885 z nich, vyplýva z údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) zverejnených v sobotu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

UNHCR informoval, že z Ukrajiny utieklo celkovo 4 137 842 ľudí, čo je oproti piatku nárast o takmer 35 000. Zhruba 90 percent utečencov sú ženy a deti, keďže muži od 18 do 60 rokov majú zakázané opustiť krajinu. Okrem občanov ušlo z krajiny aj takmer 205 500 cudzincov, ktorí na Ukrajine študovali alebo pracovali, uviedla Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

OSN uviedla, že svoje domovy od začiatku ruskej vojenskej invázie opustilo viac ako desať miliónov Ukrajincov a takmer 6,5 milióna z nich sú vnútorne vysídlené osoby. Detský fond OSN (UNICEF) upozornil, že vojna vysídlila zhruba 4,5 milióna detí.

Z Ukrajiny ušlo do Poľska 2 405 703 ľudí vrátane 1,1 milióna detí. Rumunsko prijalo 629 917 utečencov z Ukrajiny, 391 592 ušlo do Moldavska a 379 988 prekročilo ukrajinsko-maďarské hranice.

16:27 Šéfka Európskeho parlamentu vyzvala v Poľsku na podporu krajín, ktoré pomáhajú utečencom z Ukrajiny

Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová v sobotu počas návštevy Poľska vyzvala na navýšenie pomoci pre krajiny, ktoré prijímajú ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. TASR informuje na základe tlačového vyhlásenia zverejneného na oficiálnej webovej stránke EP.

Metsolová sa spolu s poľským premiérom Mateuszom Morawieckým v sobotu ráno stretla s utečencami z Ukrajiny v jednej zo škôl v meste Otwock neďaleko poľskej metropoly Varšava. Ocenila úsilie Poľska, jeho občanov, lokálnych komunít a dobrovoľníkov čo sa týka poskytovania pomoci pre ľudí utekajúcich pred ruskou inváziou.

„Poliaci ukázali svetu, že vďake solidarite je možné dosiahnuť zmenu. Ukrajinci utekajúci pred vojnou – z ktorých 90 percent tvoria ženy a deti – vedia, že ich tu prijímajú s otvorenou náručou,“ povedala šéfka EP.

„Poľsko však okrem Ukrajiny v najväčšej miere nesie následky vojny. Preto potrebujeme väčšiu pomoc pre Poľsko a ďalšie krajiny, ktoré prijímajú ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine a poskytujú im ubytovanie,“ vyzvala. „Musíme toho spraviť viac a zabezpečiť, že o každého bude postarané,“ dodala.

Poľská pohraničná stráž v sobotu ráno uviedla, že do krajiny prišlo od začiatku ruskej ofenzívy už 2,4 milióna ukrajinských utečencov.

Morawiecki apeloval na to, že voči Rusku je nutné prijať tvrdšie sankcie. Kritizoval, že v niektorých štátoch EÚ sa pre tlak na hospodárstvo už teraz hovorí o možnej normalizácii vzťahov s Ruskom. „Návrat do normálu nebude možný, pokiaľ Ukrajina neubráni svoju slobodu a suverenitu,“ zdôraznil podľa agentúry DPA.

Metsolová sa v piatok v Kyjeve stretla s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a o potrebe ďalších sankcií voči Moskve sa zhovárala s premiérom Denysom Šmyhaľom. V prejave k poslancom tamojšieho parlamentu uviedla: „Nebojujete len za ochranu svojich domovov a svojho územia. Bojujete za to, v čo veríme my všetci – za slobodu, demokraciu, právny štát.“ Ruskú inváziu na Ukrajinu označila za „neoprávnenú a neprijateľnú“.

Ukrajine počas návštevy sľúbila, že EÚ uznáva európske ambície Kyjeva a „túžbu stať sa kandidátskou krajinou“ na vstup do EÚ. Okrem toho vyhlásila, že EÚ nedovolí Putinovi zahrávať sa so svetovým poriadkom založeným na pravidlách, pretože ruská invázia na Ukrajinu postavila Rusko do priamej konfrontácie s Európou. Metsolová takisto zdôraznila, že EÚ pomôže Ukrajine pri obnove krajiny po skončení ruskej invázie.

15:32 V priebehu soboty sa na Ukrajine otvorí sedem humanitárnych koridorov

Ukrajinská vláda očakáva, že sa v priebehu soboty v krajine otvorí sedem evakuačných koridorov, oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. TASR túto informáciu prevzala od spravodajskej stanice CNN.

Vereščuková v sobotu na Facebooku potvrdila, že jeden koridor povedie z Mariupola do Záporožia. Do Záporožia ešte v piatok dorazila v piatok kolóna 42 autobusov vezúcich evakuovaných obyvateľov z obliehaného prístavného mesta Mariupol. Autobusy viezli ľudí, ktorým sa predtým podarilo utiecť z Mariupola do Ruskom okupovaného mesta Berďansk. Odtiaľ boli autobusmi prevezení do Záporožia ležiaceho vyše 200 kilometrov severozápadne od Mariupola.

Ďalšie oznámené humanitárne koridory budú viesť z mesta Berďansk do Záporožia a z miest Rubižne, Severodoneck, Popasna a Lysyčansk do mesta Bachmut, približuje CNN.

Červený kríž sa podľa AFP medzitým pripravuje na ďalší pokus o bezpečný odsun civilistov z obliehaného prístavného mesta Mariupol na juhu Ukrajiny. Už v noci na sobotu oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, že z Mariupola evakuovali v priebehu piatka do bezpečia vyše 3 000 ľudí. V priebehu piatka sa z rôznych ukrajinských miest podarilo evakuovať celkovo 6 266 ľudí, pripomína CNN.

14:51 Exprokurátorka Del Ponteová: Putin by mohol byť obvinený z vojnových zločinov ako Slobodan Miloševič

Niekdajšia prokurátorka zaoberajúca sa vyšetrovaním vojnovým zločinov Carla Del Ponteová v rozhovore pre denník Le Temps, ktorý bol zverejnený v sobotu, vyzvala Medzinárodný trestný súd (ICC), aby v súvislosti s vojenskou ofenzívou na Ukrajine urýchlene vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

„Putin je vojnovým zločincom,“ povedala pre švajčiarske francúzskojazyčné noviny Del Ponteová, ktorá bola v minulosti hlavnou prokurátorkou vyšetrovania vojnových zločinov v Rwande či v bývalej Juhoslávii.

Del Ponteová (75) tvrdí, že vydanie medzinárodného zatykača na Putina a ďalších vysokopostavených ruských predstaviteľov je nevyhnutné, aby voči nim bola vyvodená zodpovednosť za vojnové zločiny páchané na Ukrajine, odkedy tam Moskva 24. februára spustila rozsiahlu inváziu. Je to podľa nej dôležitý signál toho, že „už prebehlo vyšetrovanie“.

„Je to jediný existujúci nástroj, ktorý umožňuje zadržať páchateľa vojnového zločinu a postaviť ho pred ICC,“ dodala s tým, že ak by aj bol vydaný na šéfa Kremľa zatykač, nemuselo by to nevyhnutne znamenať, že by ho aj vzali do väzby. „Ak zostane v Rusku, nikdy sa tak nestane. Nemohol by však opustiť krajinu, čo by bol silný signál, že je proti nemu veľa krajín,“ poznamenala Del Ponteová.

Uviedla tiež, že na základe svojich skúseností hlavnej prokurátorky Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu má nádej, že Putin – rovnako ako bývalý prezident Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) Slobodan Miloševič – by mohol byť jedného dňa zatknutý a obvinený z vojnových zločinov.

Medzinárodný trestný súd v holandskom Haagu otvoril 3. marca vyšetrovanie možných vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti alebo genocídy na Ukrajine, ku ktorým malo prísť od roku 2013. Vyšetrovanie sa zaoberá aj konfliktom, ktorý na Ukrajine vypukol po začiatku ruskej invázie.

14:03 Pri Kyjeve sa našlo telo zabitého novinára

Neďaleko ukrajinského hlavného mesta Kyjev bolo nájdené telo ukrajinského novinára a dokumentárneho fotografa Maxa Levina (40), ktorý bol nezvestný vyše dvoch týždňov. V sobotu to oznámil šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak, informuje agentúra AFP.

„(Levin) zmizol v Kyjevskej oblasti na mieste prebiehajúceho konfliktu 13. marca. Jeho telo bolo nájdené 1. apríla v obci Huta-Mežyhirska,“ uviedol Jermak na Telegrame.

Miestna nezisková organizácia Masmediálny inštitút citovala predbežné zistenia prokuratúry, podľa ktorých žurnalistu usmrtili „dve strely“ vypálené príslušníkmi ruskej armády. Max Levin, otec štyroch detí, dlhodobo pracoval pre ukrajinský spravodajský portál LB.ua a tiež pre medzinárodné médiá vrátane agentúr Reuters, AP a stanice BBC.

13:56 Ukrajina: Rusi rýchle ustupujú zo severu Ukrajiny, volia novú taktiku

Ruské jednotky sa dávajú na rýchly ústup z oblastí v okolí Kyjeva i mesta Černihiv na severnej Ukrajine. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na sobotné vyhlásenie ukrajinského prezidentského poradcu Mychajla Podoľaka.

„V súvislosti s rýchlym ústupom Rusov z oblastí Kyjeva i Černihiva… je úplne jasné, že Rusko zvolilo novú taktiku: ustúpiť na východ a na juh,“ uviedol Podoľak na sociálnych webových sieťach.

Červený kríž sa podľa AFP medzitým pripravuje na ďalší pokus o bezpečný odsun civilistov z obliehaného prístavného mesta Mariupol na juhu Ukrajiny. Už v noci na sobotu oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, že z Mariupola evakuovali v priebehu piatka do bezpečia vyše 3 000 ľudí.

Reportér AFP v piatok neskoro večer zase uviedol, že do ukrajinského mesta Záporožie dorazila kolóna asi 30 autobusov vezúcich Mariupolčanov.

Podoľak na Twitteri v sobotu ďalej napísal, že ruské jednotky sa po zjavnom ústupe od Kyjeva a Černihiva začali koncentrovať na východe a na juhu Ukrajiny. Ich cieľom je pritom podľa Podoľaka čo najpevnejšie ovládnuť široký pás okupovaného územia, zriadiť tam protivzdušnú obranu, čo najviac zredukovať svoje straty a začať diktovať podmienky.

12:55 Roskosmos vraj obnoví vzťahy so západnými partnermi po zrušení sankcií

Normálne vzťahy medzi ruskou vesmírnou agentúrou a jej partnermi podieľajúcimi sa na prevádzke medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a iných projektoch bude možné obnoviť až po zrušení sankcií, ktoré Západ uvalil na Moskvu, povedal v sobotu šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin. TASR o tom informuje na základe správy denníka The Guardian.

Cieľom sankcií, ktoré krajiny Západu uvalili na Moskvu v dôsledku jej útoku na Ukrajinu, je podľa Rogozina „zabiť ruskú ekonomiku a uvrhnúť našich ľudí do zúfalstva a hladu.“

„Preto som presvedčený, že obnovenie normálnych vzťahov medzi partnermi na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) a inými projektmi je možné len úplným a bezpodmienečným odstránením týchto nezákonných sankcií,“ napísal Rogozin na sociálnych sieťach.

Napriek napätiu medzi Ruskom a Západom spolu kozmonauti na ISS aj naďalej do istej miery spolupracujú, pripomína agentúra Reuters. V stredu sa americký astronaut Mark Vande Hei spolu s dvoma ruskými kolegami vrátil na Zem na ruskej vesmírnej lodi Sojuz.

12:05 Ukrajina hlási už 17 800 mŕtvych Rusov vo vojne

Ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo čerstvý údaj celkových bojových strát Ruska od začiatku invázie po dnes: 17 800 vojakov, 631 tankov a 134 helikoptér. Odhady sa považujú za nadhodnotené, no aj západné agentúry ruské straty odhadujú na vyše 10-tisíc vojakov.

11:12 V piatok prešlo našimi hraničnými priechodmi 2 800 Ukrajincov

Priechodmi na slovensko-ukrajinskej hranici včera prešlo 698 mužov, 1 457 žien a 691 detí. O dočasné útočisko požiadalo 766 osôb. TASR o tom v sobotu informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra. „Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 291 príslušníkov Prezídia Policajného zboru, 90 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, 105 colníkov, 379 vojakov, 12 kňazov, 261 dobrovoľníkov a 62 príslušníkov zahraničných zložiek,“ uviedol ďalej rezort vnútra.

Zároveň vypravili 42 autobusov, ktoré prepravili 593 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky a jeden vlak so 116 cestujúcimi. Za piatok bolo ubytovaných 73 ľudí, voľné kapacity sú na úrovni 11 464 lôžok. Celkovo Slovensko zaznamenalo od vypuknutia vojny na Ukrajine 294 885 utečencov. O dočasné útočisko požiadalo od 1. marca celkovo 59 890 osôb.

10:28 Ukrajine sa naďalej darí pri Kyjeve zatláčať ruské sily

Ukrajinská armáda naďalej zatláča v bojoch neďaleko Kyjeva ruské jednotky, uviedli podľa agentúry DPA v sobotu britské tajné služby.

Podľa vyhlásenia britského ministerstva obrany sa už ruské jednotky údajne stiahli z letiska v meste Hostomeľ – letiska, o ktoré sa zvádzajú intenzívne boje už od prvého dňa vojnového konfliktu na Ukrajine. Ukrajina „opäť získala niekoľko dedín“, píše sa v najnovšej krátkej správe britského rezortu obrany. „Na východe Ukrajiny zabezpečili ukrajinské jednotky po ťažkých bojoch uvoľnenie hlavnej dopravnej tepny v južnom Charkove,“ uvádza britské ministerstvo.

Aktuálna mapa podľa Financial Times (znovuzískané časti Ukrajincami pri Kyjeve sú označené žltou farbou):

9:32 Rusi v noci zasiahli ukrajinské mestá Poltava a Kremenčuk

Ruské rakety zasiahli v sobotu na strednej Ukrajine dve mestá, pričom zničili ich infraštruktúru i obytné budovy. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne oiciálne zdroje.

„Poltava: Raketa zničila v noci jeden z hospodárskych objektov. Kremenčuk: Ráno mnoho útokov na mesto,“ napísal na internete šéf Poltavskej oblasti Dmytro Lunin.

Poltava je hlavným mestom administratívneho územného celku Poltavská oblasť, rozkladajúceho sa východne od ukrajinskej metropoly Kyjev, a Kremenčuk je zase jedným z najdôležitejších miest v tomto regióne.

O prípadných obetiach na životoch či zranených neboli bezprostredné informácie. Reuters pripomína, že Luninove údaje nemal zatiaľ nezávisle kde a ako overiť.

8:48 Ukrajinské sily podľa Britov postupujú za ruskou armádou, ktorá cúva z Kyjeva

Ukrajinská armáda podľa britského ministerstva obrany postupuje za sťahujúcou sa ruskou armádou v Kyjeve. Na východe sa jej podarilo dosiahnuť čiastočné uvoľnenie zovretia Charkova. Ruské jednotky sa tiež vraj stiahli z letiska Hostomeľ.

8:32 USA majú údajne dôkazy o obchádzaní sankcií

Pracovná skupina amerického ministerstva spravodlivosti, ktorá sa zameriava na odhaľovanie a stíhanie majetku ruských oligarchov, našla dôkazy o pokusoch vyhnúť sa sankciám alebo ešte vopred presunúť majetky kvôli prípadným sankciám. V piatok o tom informoval šéf tejto skupiny Andrew Adams, na ktorého sa odvolala tlačová agentúra Reuters.

Pracovná skupina KleptoCapture (lov na kleptokratov) má odhaľovať a stíhať „skorumpovaných ruských oligarchov“ a porušovateľov sankcií uvalených na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu.

Adams, skúsený prokurátor vymenovaný minulý mesiac za šéfa tejto novej skupiny, povedal v interview pre Reuters, že úroveň spolupráce medzi krajinami pri vyšetrovaní neprávom nadobudnutého majetku oligarchov dosiahla po napadnutí Ukrajiny Ruskom „rekordné maximum“ – to môže pomôcť prokuratúre vystopovať pokusy oligarchov ukryť svoje bohatstvo.

„Prebiehajú pokusy – niektoré sú verejne oznamované – presunúť napríklad hnuteľný majetok v podobe jácht, lietadiel… do jurisdikcií tam, kde ho bude podľa názoru týchto ľudí ťažšie vystopovať a ťažšie zmraziť,“ vysvetľoval Adams.

Názov skupiny je hra so slovom „kleptokracia“, ktoré poukazuje na skorumpovaných predstaviteľov zneužívajúcich moc a vplyv na hromadenie bohatstva. V skupine sú prokurátori, vyšetrovatelia a analytici z početných amerických federálnych úradov.

7:28 USA poskytne Ukrajine ďalších 300 miliónov dolárov

Americké ministerstvo obrany v noci na sobotu oznámilo, že Ukrajine poskytne ďalšiu vojenskú pomoc – tentoraz v hodnote 300 miliónov dolárov –, určenú na posilnenie jej obranných kapacít. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca Pentagónu John Kirby priblížil, že pôjde o laserom navádzané raketové systémy, bezpilotné lietadlá, obrnené vozidlá, zariadenia na nočné videnie a tiež muníciu. Súčasťou balíka pomoci majú byť aj zdravotnícky materiál, terénne vybavenie či náhradné diely.

Kirby dodal, že USA už Kyjevu poskytli od začiatku ruskej invázie bezpečnostnú pomoc v hodnote vyše 1,6 miliardy dolárov.

Noviny The New York Times (NYT) v piatok večer tiež informovali, že USA sa na žiadosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského rozhodli spolupracovať so spojencami aj na prevoze tankov sovietskeho typu z ich územia na Ukrajinu.

Išlo by o prvý prípad, keď by USA pomohli s takýmto presunom tankov – podrobnosti o tom, z ktorých krajín by sa mal presun uskutočniť, ani o aký počet tankov by išlo, však neboli bezprostredne známe.

NYT vo svojej správe citujú nemenovaného amerického predstaviteľa oboznámeného so situáciou. Uvádza pritom, že zmienené tanky by mali Ukrajine umožniť delostreleckú paľbu na veľké vzdialenosti – na ruské ciele v Donbase.

5:16 Z Mariupola včera evakuovali vyše 3 000 ľudí

Z obliehaného ukrajinského prístavného mesta Mariupol evakuovali v piatok do bezpečia vyše 3 000 ľudí. Povedal to v noci sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorého citovala agentúra AFP.

Zelenskyj uviedol, že v piatok „fungovali humanitárne koridory v troch oblastiach: Doneckej, Luhanskej a Záporožskej“. Evakuovať sa podľa neho podarilo celkovo „6 266 ľudí vrátane 3 071 z Mariupola“. Zelenskyj podľa stanice BBC dodal, že Ukrajina sa okrem toho s Ruskom dohaduje na „odvoze mŕtvych a zranených“ z Mariupola, pričom úlohu sprostredkovateľa v tejto otázke zohráva Turecko.

Spravodajca agentúry AFP v piatok neskoro večer informoval, že do ukrajinského mesta Záporožie dorazila kolóna asi 30 autobusov vezúcich obyvateľov z Mariupola. Niektoré z autobusov privážali ľudí, ktorí utiekli vlastnými dopravnými prostriedkami z Mariupola a neskôr ich z iných miest previezli autobusmi do Záporožia.

Nebolo preto bezprostredne zrejmé, či Zelenskyj a jej spravodajca AFP hovorili o rovnakých evakuovaných osobách.

4:18 Zelenskyj: Ruskí vojaci sa zo severu Ukrajiny sťahujú „pomalým, ale viditeľným“ spôsobom.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom najnovšom nočnom videoprejave Rusko opäť obvinil z ďalších vojnových zločinov. Uviedol napríklad aj to, že Moskva sa pokúša odvádzať do boja ako brancov aj ľudí z anektovaného Krymu. Informuje o tom spravodajkyňa denníka The Guardian.

Zelenskyj ďalej povedal, že ruskí vojaci sa zo severu Ukrajiny sťahujú „pomalým, ale viditeľným“ spôsobom. Dodal, že v niektorých prípadoch ich vytlačili ukrajinské sily, ale v iných odišli aj z vlastnej vôle. „Ostáva po nich úplná pohroma a množstvo nebezpečenstiev, to je pravda,“ povedal. Rusi podľa jeho slov oblasť pri svojom odsune zamínujú, a to dokonca v okolí domov či mŕtvol ležiaciach na zemi, cituje ho agentúra AP. Zelenskyj tiež varoval, že aj pri odsune môžu pokračovať aj s bombardovaním.

„Každý, kto sa do tejto oblasti vráti, musí byť veľmi opatrný,“ pokračoval ukrajinský prezident. „Stále nie je možné vrátiť sa k normálnemu život, aký bol predtým… Počkajte, kým bude naša zem vyčistená (odmínovaná), a kým si nebudete istí, že nie je možné ďalšie ostreľovanie,“ dodal.

Zelenskyj ďalej uviedol, že na východe krajiny je situácia „aj naďalej mimoriadne ťažká“. Okrem toho povedal, že ruské sily sa hromadia v Donbase, smerom na Charkov, a „chystajú sa na ešte silnejšie“ útoky. „Sú pred nami ťažké boje. Nemôžeme si myslieť, že sme už prešli všetkými skúškami,“ dodal.

Ukrajinský prezident okrem toho uviedol, že začiatok ruskej brannej sezóny priniesol tento rok „zaručenú smrť pre mnohých mladých chlapcov“. Ruským rodinám zároveň adresoval varovanie: „Nepotrebujeme tu ďalších mŕtvych ľudí. Zachráňte svoje deti, aby sa z nich nestali zloduchovia. Neposielajte ich do armády. Urobte všetko, čo je vo vašich silách, aby ste ich udržali nažive. Nechajte ich doma,“ povedal.

Zelenskyj okrem toho informoval, že Rusko dosadilo v niektorých oblastiach na juhu Ukrajiny do vedenia prorusky zmýšľajúcich „dočasných lídrov“, ktorí sa vyhrážajú zamestnancom miestnych úradov či podnikov a nútia ich k spolupráci. Zelenskyj v tejto súvislosti upozornil, že následkom bude čeliť každý, kto sa stane takýmto vodcom, a síce ako povedal „kolaborantom“.

Zelenskyj predtým v rozhovore pre stanicu Fox News uviedol, že sankcie, ktoré na Moskvu uvalil Západ v dôsledku invázie, zjavne fungujú. Potrebné je však podľa jeho slov vyvíjať ďalší tlak.

0:33 Do Záporožia dorazila kolóna autobusov vezúcich obyvateľov Mariupola

Do ukrajinského mesta Záporožie dorazila v piatok kolóna autobusov vezúcich evakuovaných obyvateľov z obliehaného prístavného mesta Mariupol. Informoval o tom priamo z miesta spravodajca agentúry AFP..

Autobusy viezli ľudí, ktorým sa predtým podarilo utiecť z Mariupola do Ruskom okupovaného mesta Berďansk. Odtiaľ boli autobusmi prevezení do Záporožia ležiaceho vyše 200 kilometrov severozápadne od Mariupola. Uviedli to samotní evakuovaní aj tamojší predstavitelia.

Ukrajinská vicepremiérka a ministerka pre reintegráciu dočasne okupovaných území Iryna Vereščuková prostredníctvom aplikácie Telegram zverejnila počas piatka videozáznam, v ktorom potvrdila, že evakuácie prebiehajú úspešne.

AFP uvádza, že jej spravodajca neskôr v Záporoží narátal približne 30 z týchto autobusov s obyvateľmi z Mariupola.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.