1. apríla, 19:30

Karibský štát pomáha Abramovičovi získať čas a zachrániť ďalšie jachty

Karibský štát pomáha Abramovičovi získať čas a zachrániť ďalšie jachtyLuxusná jachta Eclipse ruského podnikateľa Romana Abramoviča kotví v prístave tureckého letoviska Marmaris 22. marca 2022. Foto: TASR/AP

Oficiálne znie všetko priaznivo, ale efekty sú presne opačné. Karibský ostrovný štát Antigua a Barbuda je ochotný pomôcť Británii so zadržiavaním jácht vlastnených ruským oligarchom Romanom Abramovičom, ktorý sa nachádza na britskom sankčnom zozname. Informovala o tom ostrovná krajina a dodala, že Spojené kráľovstvo musí požiadať o takúto pomoc prostredníctvom medzinárodnej zmluvy.

To, samozrejme, trvá nejaký čas, všetko sa odohráva verejne, takže ruský miliardár má čas na vývoj situácie zareagovať. Štát Antigua a Barbuda si nikoho nepohnevá, Angličanov ani Abramoviča.

Denník Financial Times ako prvý informoval, že plavidlá Halo a Garcon, v súčasnosti zakotvené v Antigue a Barbude, vlastní Abramovič cez spoločnosť so sídlom na Britských Panenských ostrovoch, ktorá je na sankčnom zozname Británie.

Antigua samotná v žiadnom prípade nemôže zhabať alebo zadržať plavidlá, pretože nie sú spájané so žiadnymi zločinmi spáchanými v tejto krajine, uviedol veľvyslanec karibského štátu v USA Ronald Sanders. Ak to má karibský štát urobiť, vyžaduje si to oficiálnu žiadosť opierajúcu sa o zmluvu o vzájomnej právnej pomoci medzi oboma krajinami, čo je bežný mechanizmus, ako štáty navzájom spolupracujú, keď potrebujú vynútiť zákony.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.